Technologie bitcoinu dobývá Wall Street

Co bylo kdysi označováno za nástroj čisté spekulace, se nyní dostává do popředí zájmu finančních i nefinančních firem. Již je známo, že se velké společnosti jako Google či IBM zajímají o tzv. blockhain technologii, která stojí za fungováním decentralizovaného trhu kryptoměn. V posledních měsících se po bok těchto hráčů zařazují i ty největší americké finanční instituce působící na americké Wall Street.

Budoucností je technologie bitcoinu

Finanční domy láká především jednoduchost, rychlost a nízkonákladovost samotného systému. Blockchain je v podstatě decentralizovaná databáze veřejně dostupných záznamů, resp. účtů. Ty jsou sdružovány do jednotlivých bloků, které jsou vzájemně propojeny dohromady a vytváří tak síť snadno dostupných informací.

Současné systémy vypořádání wallstreetských bank jsou v porovnání s technologií blockchain mnohem pomalejší a tedy celkově nákladnější. Neúnosnost momentální situace si uvědomují i někteří finanční veteráni. „Za posledních několik let klesly náklady systémů vypořádání poměrně znatelně. I tak jsou ale stále relativně vysoké. Technologie bitcoinu proto představuje důležitou změnu finančního systému, ze kterého budou do budoucna profitovat především prodávající a nakupující, namísto finančníků a dalších zprostředkovatelů,“ míní Larry Summers, bývalý americký ministr financí.

Většina lidí stále pokládá bitcoin za neschválený prostředek směny, jenž je používán výhradně k financování nelegálních činností. Finančníci naopak začínají pracovat na postupném využití této kryptoměny. Představa je taková, že ověření provozovatelé jednotlivých účtů v rámci daných „bloků“ budou dohromady tvořit nadále decentralizovanou databázi umožňující propojení lidí a podniků. Výsledná celosvětová síť pak bude umožňovat online převod peněz, aktiv i informací. Cílem je co nejvíce snížit náklady, dobu vypořádání a omezit riziko neplnění jednotlivých transakcí.

„Pro Wall Street to představuje způsob jak zefektivnit některé doposud staromódní operace,“ řekl Duncan Niederauer, bývalý výkonný ředitel NYSE Euronext. Niederauer odešel ze své bývalé pozice, aby se stal poradcem v TeraExchange, která provozuje první platformu umožňující obchodování s deriváty bitcoinu. I přes některé stálé otázky ohledně bezpečnosti či nedostatečné volatility, se začínají britští i američtí regulátoři zabývat vytvářením pravidel, která by zajistila nejen ochranu uživatelů, ale zároveň umožnila finančním společnostem pracovat na dalších blockchain inovacích.

Bank of England posvětila bitcoin

Ze společností, které se již angažují na bitcoinovém trhu, je možné jmenovat New York Stock Exchange, USAA Bank, Banco Bilbao Vizcaya Argentaria či Citigroup. USAA a Citi dokonce pomocí svých venture capital oddělení pomáhají financovat nové startupy pracující na rozvoji blockchain systémů a dalších metod peer-to-peer financování. Stejně tak činí i společnost Nasdaq provozující stejnojmenný obchodovací systém. Ta pracuje na vytvoření platformy, v jejímž rámci mají investoři obchodovat s aktivy odvozených od vývoje cen vybraných kryptoměn.

Banky tak doufají, že se jim díky nové technologii podaří zaujmout širší investiční publikum, které spoléhá na to, že větší rozšířenost blockchain systémů vyžene vzhůru i samotné ceny bitcoinu a dalších kryptoměn. I přesto, že samotný systém nemusí vyžadovat kryptoměny jako jediný prostředek vyrovnání, stále jej budou společnosti držet ve svém portfoliu, a to jako základ pro případné vedlejší transakce.

Lupták: Bitcoin poroste se ztrátou důvěry v běžné peníze

中华人民共和国 aneb bitcoinová velmoc

Newsletter