Na devizových trzích je patrní rizikově averzní nálada projevující se v silnějším dolaru. Ten proti euru testuje hranici 1,1700 EURUSD. Risk-off sentiment oslabuje měny regionu. Koruna se posunula k úrovni 25,40 za euro.

Technologie uzavřely Wall Street rudou tečkou

Poslední obchodní den prvního únorového týdne zakončily americké akcie v hluboké ztrátě. Na té se podepsaly smíšená data z trhu práce, která ještě více podpořila trvající nejistotu ohledně dalšího (ne)navýšení sazeb americké centrální banky.

Index S&P 500 spadl o 1,85 %, aby zakončil na 1880 bodech. Dow Jones klesl o 1,29 %, což odpovídá 16 204,8 bodům. Nejvíce „krvácel“ Nasdaq, který odepsal 3,25 % a zastavil se tak na 4363,1 bodech. Propadákem dne bez naprosté konkurence byly technologie. Jmenovat lze například společnost Amazon a Facebook, které spadly o více jak 6 % v prvním případě, ve druhém pak o zhruba 5,8 %. Klesl rovněž i hit předešlých dní Alphabet, a to bezmála o 4 %. Prvenství mezi padajícími tituly však drží LinkedIn se svým více jak 43% volným pádem, který byl důsledkem nuzných výsledků hospodaření za poslední tři měsíce.

Z dat byla reportována oficiální zpráva o změně zaměstnanosti amerického soukromého sektoru vyjma zemědělství, která ukázala vytvoření „pouze“ 151 tisíc nových pracovních míst při očekávání na 190 tisících. Horší číslo bylo Ministerstvem práce vysvětleno předchozími výbornými výsledky, které aktuální data neměla šanci vzhledem k době šanci porazit.

Pozitivním bodem reportu však byla statistika průměrné hodinové mzdy, která v lednu meziměsíčně vzrostla o půlprocento, meziročně pak o 2,5 procenta. Stejně dobře vyzněla i celková míra nezaměstnanosti, jež skončila na 4,9 % oproti předchozím 5 %.

Americký dolar během dne opět oslaboval. Mírný zvrat přišel až po datech z trhu práce. Devizová dvojice se tak v závěru obchodoval na úrovni 1,116 EURUSD.

Newsletter