Téma Řecka vrací dolar do hry, koruna těsně pod 27,40

Dolaru se dnes daří nabírat na síle a odepisovat ztráty, které utrpěl v posledních týdnech. Situaci napomáhají zprávy z Řecka, kde se situace nadále komplikuje a výhled dohody je nejasný. EURUSD přidává o 0,8 % a v současné chvíli dolar pokračuje v růstu přes 1,14 dolaru za euro a obchoduje se na 1,1357 EURUSD. Zprávy z trhu ovšem ukazují, že na trhu panují nízké objemy a nejen na akciích prozatím panuje rčení „Sell in May and go away“.

„Konec hry“. Bankrot Řecka přijde v červnu

Nízká viditelnost s ohledem na makro vývoj, zejména v USA, a poslední pohyb na EURUSD, který zanechal spíše rány pro účastníky trhu, má za následek, že peníze se hodily do odpočinkového módu, což bude mít negativní vliv na likviditu a zvýšenou kolísavost na trhu. Na další pohyb EURUSD nepanuje shoda a i přes hlasy o vyčerpání pohybu eura se stále objevují nové prognózy na pokračující pokles dolaru, jako od banky UniCredit, která sází na krátkodobý pohyb až k 1,20 EURUSD.

Trh bude proto sledovat jakýkoliv náznak síly resp. slabosti dat z USA, tento týden zahájí zítra zveřejněná čísla o síle americké výstavby domů. Ve středu zveřejněný zápis z posledního zasedání měnového výboru Fedu bude ale pod větším drobnohledem. Trh zde bude hledat jakýkoliv náznak načasování zvyšování sazeb v USA, které by bylo dolar pozitivní. Trh se pomalu začal klonit k růstu sazeb až v lednu příštího roku ze zářijového očekávání po sérii slabých marko dat z USA, a proto jakákoliv série solidních čísel z USA v následujících týdnech bude mít zásadní vliv na vývoj dolaru. V Evropě se tento týden sleduje nekonečná sága s Řeckem a zasedání ECB ve středu ohledně „haircutu“ řeckých bank ve vztahu k půjčkám z ECB a další kolo jednání politiků, tentokrát v Rize.

Dnes se téma Řecka promítlo i do cen akcií v Evropě, kdy banky odepisují přes 2 %, poté co výnosy na jihu Evropy a zejména v Řecku opět vylétly nahoru. Řecké 10leté výnosy dnes vyskočily o 70 bodů a trh konečně pochopil, že vstupujeme do závěrečné fáze tohoto příběhu.

Česká koruna se dále nachází v patové situaci a její kolísavost dosahuje nových minim. Ranní snaha o výraznější prolomení hranice 27,4 EURCZK nevyšla a ranní zisky na 27,36 EURCZK opět obrátily. V současné chvíli se koruna obchoduje téměř beze změny na 27,394. Je vidět, že i přes silné makro a růst HDP se neobjevil nový stimul k pokusu o otestování úrovně z jara letošního roku 27,2 a trh se nachází v situaci uspokojení na současných úrovních. Nedostatek makro dat z ČR tento týden tak nechává korunu bez naděje výrazného pohybu. 

„Lev se probudil. Růst můžeme nejrychleji za osm let“

Newsletter