Témata Davosu: QE v Evropě, čínské zpomalení i trh práce

Světové ekonomické fórum v Davosu má mnoho různých témat, ale tento rok se převážně shodují s očekávaným oznámením Maria Draghiho, prezidenta Evropské centrální banky. Na přetřes přišlo také zpomalování růstu čínské ekonomiky nebo americký trh práce. Co – také – přinesla středa v Davosu?

Kvantitativní uvolňování v Evropě

V rámci snahy ECB stimulovat deflací zasaženou eurozónu se všeobecně očekává, že prezident centrální banky Mario Draghi na tiskové konferenci dnes od 14:30 oznámí, že Rada guvernérů zahájí nějakou formu odkupu vládních dluhopisů. Kvantitativní uvolňování (QE), tak bylo prozatím jedno z nejžhavějším témat jednání.

Carlos Ghosn, generální ředitel společnosti Renault Nissan řekl CNBC, že rok 2015 by měl být rokem růstu evropského automobilového trhu a doufá, že opatření přijatá ECB by mohla pomoci tento růst posunout.

Výroky (a úlety) z Davosu

Podle Anne Richards, investiční ředitelky Aberdeen Asset Management by ale například reformy, týkající se větší pružnosti trhu práce, mohly nabídnout vyšší růst, než zásahy měnové politiky. Pokud jde o investování, řekla CNBC, že bude ignorovat krátkodobou volatilitu a poznamenala, že QE bylo na trzích tak jako tak „docela dobrou slevou“. Zjednodušeně lze říci, že bude přínosem pro riziková aktiva“, dodala.

Velká část účastníků Světového ekonomického fóra v Davosu se ovšem ke zvěstem z Frankfurtu nad Mohanem nestaví příliš optimisticky. Skeptický je i Julian Roberts, generální ředitel společnosti Old Mutual, který poznamenal, že QE nebude mít valného účinku. Cena ropy klesá a bude mnohem větším stimulem, dodal.

Nemějte strach o čínské zpomalení

V Davosu vystoupil také čínský premiér Li Keqiang, který ujišťoval, že se Čína vyhne tvrdému přistání, a že se zaměřuje na zajištění dlouhodobého a střednědobého rychlého růstu. Ačkoli ekonomika v roce 2015 čelí neustálým sestupným tlakům, Čína nebude mít systémová finanční rizika a bude usilovat o zlepšení kvality růstu k zajištění „odpovídajícího“ tempa expanze, řekl ve středu ve svém projevu na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském lyžařském ráji.

„Pro tuto chvíli, se čínští představitelé snaží odrazit širší uvolňování politiky,“ řekl Liu Li-Gang, ředitel Greater China economics v bance Australia & New Zealand Banking Group v Hong Kongu. „Jestli ovšem budou ekonomické ukazatele i v nadcházejících měsících naznačovat slabost, Čína bude muset jednat,“ dodává svůj názor.

Dlouhé a pomalé oživení na trhu práce

Míra nezaměstnanosti v Evropě může začít značně klesat, ale oživení na trhu práce bude „dlouhé a pomalé“, řekl CNBC z Davosu Jonas Prising, výkonný ředitel headhunterské společnosti a zprostředkovatele pracovních nabídek Manpower. „Pro Evropu jako celek, můžeme očekávat dlouhý a pomalý proces získání pracovních míst. Ten jsme ztratili během recese,“ dodal.

Ukazuje se, že nezaměstnanost v eurozóně pomalu klesá. Míra nezaměstnanosti „osmnáctky“ činila 11,5 procenta v listopadu 2014. Podle posledních dostupných údajů z Eurostatu se od října nezměnila, ale je zde mírný pokles z 11,9 procenta z předchozího rok.

Newsletter