Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Tématem ČNB bude nízká inflace, koruna si ale nevydechne

Pokles tuzemské inflace bude zřejmě nejvýraznějším tématem čtvrtečního zasedání bankovní rady ČNB a následné tiskové konference guvernéra Miroslava Singera. Závazek, udržovat korunu nad hranicí 27 korun k euru, rozhodně nepadne, sazby zůstanou u nuly, shodují se analytici před jednáním bankovní rady.

Člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok v nedávném rozhovoru pro HN uvedl, že centrální banka ukončí intervenční režim až v momentě, s vidinou růstu inflace přes dvě procenta. Aktuální prognóza ČNB přitom s růstem inflace nad dvě procenta počítá až na počátku roku 2017. Rusnok by se měl stát podle dosavadních prohlášení prezidenta Miloše Zemana, který jej do bankovní rady ČNB jmenoval, příští rok guvernérem ČNB.

Rusnok: Koruna má zůstat nad 27 za euro, než bude 2% inflace

„Až uvidíme, že jdeme robustně nad náš inflační cíl a za normálních okolností bychom měli sáhnout na úrokové sazby a ekonomiku ochladit,“ odpověděl Rusnok na otázku, kdy ukončit intervence. Pokud tedy předpovědi centrální banky opakovaně ukážou, že ceny za následující rok až rok a půl porostou o více než dvě procenta, měla by ČNB ukončit režim slabé koruny, napsaly HN.

Podle centrální bankou zveřejněných dat ČNB v červenci provedla na devizovém trhu intervence proti posilující koruně za zhruba 28 miliard korun, koupila více než miliardu eur. Za srpen rozsah intervencí odhadl hlavní ekonom ING Seidler již na zhruba 90 miliard korun. Centrální banka zasáhla v červenci poprvé od zahájení intervencí v listopadu 2013. Tehdy nakoupila eura za zhruba 200 miliard korun.

Samotné intervence, které v posledních měsících ČNB podle dostupných dat i odhadů analytiků prováděla, budou podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera polevovat. ČNB od poloviny července až po první zářijový týden podle jeho odhadů intervenovala na devizovém trhu na oslabení koruny v celkovém objemu kolem 180 miliard korun. „Je evidentní, že trh kredibilitu závazku ČNB zkoušel testovat. Nyní si však zřejmě uvědomil, že spekulace na opuštění kurzového závazku skutečně není strategií pro tento rok, jelikož ČNB bude ochotná závazek bránit i za cenu vysokého růstu devizových rezerv. Z toho důvodu očekáváme, že silné intervence na úrovní posledních dvou měsíců pravděpodobně ve zbytku tohoto roku ustanou,“ uvedl Seidler.

„ČNB zvolí raději ještě silnější intervence, než záporné sazby“

Kovanda: Zatím nejvyšší vstřícnost k negativním sazbám

„ČNB na svém nadcházejícím zasedání ponechá klíčové úrokové sazby beze změny. Bude konstatovat zesílení deflačních tlaků v ekonomice, které souvisí zejména s hospodářským útlumem Číny a poklesem cen surovin na světových trzích, zejména pak ropy a tedy i pohonných hmot,“ odhaduje hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda. V této souvislosti podle něj stojí za pozornost, že v posledních dnech se představitelé ČNB dosud zřejmě nejvstřícněji vyjadřovali k možnosti uvedení negativních úrokových sazeb. „Ty by zmírnily tlaky na posilování koruny. ČNB na příkladu jiných evropských zemí či regionů pozoruje, že tam mírně záporné sazby žádné zásadnější negativní dopady nevyvolaly. Nelze proto zcela vyloučit, že ČNB už na nadcházejícím zasedání zopakuje, či dokonce konkretizuje možnost uvedení záporných sazeb v ČR,“ míní Kovanda.

Současná situace, kdy již třetí měsíc v řadě intervenovala na devizovém trhu v objemu celkově přesahujícím sto miliard korun, aby svůj závazek ubránila, pro ČNB podle Kovandy není komfortní a hledá tak alternativní způsoby, jak situaci řešit – záporné sazby momentálně z hlediska centrální banky vykazují relativně příhodný poměr nákladů a přínosů. „Nelze zároveň očekávat, že by ČNB na svém nadcházejícím zasedání ukončila intervenční režim, neboť tím by podkopala svojí kredibilitu. Míra inflace je totiž stále značně vzdálena vytýčenému inflačnímu cíli. Předpokládáme, že ČNB intervenční režim opustí ve třetím čtvrtletí roku 2016,“ dodal Kovanda.

„Koruna bude v nepravidelných cyklech podrobována zkouškám spekulantů“

Podle hlavního ekonoma UniCredit Pavla Sobíška ČNB tento měsíc nejenže nezmění svou politiku, ale zůstane i u své dosavadní rétoriky. Změnou proti minulému zasedání podle něj zřejmě bude jen konstatování členů bankovní rady, že inflace je nižší než odhady centrální banky. „Odchylka ale není bezpochyby tak velká, aby na ni ČNB jakkoliv reagovala,“ dodal Sobíšek.

Podle hlavního ekonoma GE Money Bank Petra Gapka bude bankovní rada ČNB také diskutovat zejména inflaci a její poslední pokles. „S tím přichází riziko toho, že se intervence ČNB prodlouží až ke konci roku 2016,“ uvedl Gapko. ČNB sama avizuje oficiálně jejich trvání nejméně do poloviny roku 2016.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Podle analytika Akcenty Miroslava Nováka ani rychlejší růst devizových rezerv ČNB nepřinutí, aby s kurzovým závazkem jakkoli hýbala. „Výše devizových rezerv v poměru k HDP či k objemu dovozu, zatím není nijak znepokojující,“ uvedl. „Rozhodnutí bankovní rady bude stejné jako v předcházejících měsících. Základní rozhodnutí bude o udržení stávajícího nastavení úrokových sazeb,“ uvedl i analytik Home Credit Michal Kozub. Zároveň podle něj také nenastal čas na ukončení devizových intervencí. „A tak koruna bude v nepravidelných cyklech podrobovaná zkouškám spekulantů, kteří se budou snažit ji dostat pod hranici 27 korun za euro,“ uvedl Kozub.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter