Tento instrument může stát za vyšší volatilitou i za pádem burzy

Klíčové body

  • Největší derivátová clearingová organizace v USA údajně zvýší maržové požadavky na tzv. 0DTE kontrakty, což jsou ultrakrátké opce na akciové indexy, které expirují v den svého vypsání.
  • V současnosti je polovina všech opcí na indexu S&P500 tohoto druhu. Již delší dobu poukazují někteří velcí obchodníci na riziko, které se v tomto produktu skrývá.
  • Zpřísnění podmínek obchodování 0DTE opcí sníží aktivitu prodejů, tím zvýší tržní volatilitu a způsobí dočasný pokles burzy.
Zdroj: Depositphotos

Dnešní článek bude hodně technický. V jednom příspěvku z pátečního Twitteru autor píše, že Options Clearing Corporation (OCC), což je největší derivátová clearingová organizace v USA, zvýší maržové požadavky na tzv. 0DTE kontrakty, což jsou ultrakrátké opce na akciové indexy (zejména SP500), které expirují v den svého vypsání. Tento produkt se stal nesmírně populárním v době covidu, a jeho oblíbenost vzrostla ještě více v době následující.

V současnosti je polovina všech opcí na indexu S&P500 tohoto druhu. Již delší dobu poukazují někteří velcí obchodníci na riziko, které se v tomto produktu skrývá. Problém je v krátkodobosti takové opce a frekvenci maržování  derivátových kontraktů. Clearinghouse monitoruje expozice všech svých členů a na denní bázi požaduje dorovnání ztrát z jejich otevřených pozic. Zerodenní opce tím, že vzniknou i zaniknou v jeden den, využívají na maximum toto malé pootevřené okénko, kdy během obchodního dne není schopen clearinghouse do detailů maržovat aktivity svých členů.

Riziko z opčních kontraktů je nesymetrické. Kupec nese potencionální ztrátu, která je maximálně ve výši zaplaceného prémia, prodejce má ztrátu neomezenou. Tento nesoulad pokrývá clearing house tím, že po prodejcích požaduje rizikovou marži. Jak bylo řečeno, zerodenní opce tvoří polovinu objemu zobchodovaných kontraktů. Při extrémním intradenním pohybu a nedostatečném krytí by se tak systém mohl dostat do značného deficitu. Někteří z nás si pamatují „flash cash“ v roce 2010. Taková situace by dozajista zruinovala mnoho prodejců 0DTE opcí i jejich brokerů. Autor příspěvku tvrdí, že dvě pětiny zprostředkovatelů 0DTE nepožadují po svých klientech žádné marže, zbylá skupina jen v případě zvýšeného rizika. Pokud je pravda, co twitterový příspěvek píše, a OCC zpřísní podmínky (musí je schválit SEC a ze strany obchodníků je značný odpor, takže to nebude ze dne na den), bude to mít bezesporu dopad na chování trhů.  

Při klasickém pákovém obchodu složíte část prostředků a zbytek vám poskytne broker za tržní sazbu. Musí zde být někdo, kdo jemu půjčí za aktuální úrokovou míru. Na každý pákový obchod tedy existuje v systému úvěr. V případě opcí, pokud jsou řádně maržovány, je to podobné (sice matematicky komplikovanější). Pokud řádně maržovány nejsou, jako v případě 0DTE, vypisovatel opcí neplatí tržní úrokovou sazbu za riziko, které podstupuje. Představme si to tak, že v době, kdy jsou sazby hypoték pět procent, bychom si mohli půjčit na koupi nemovitosti za nulu. Je to nesporná výhoda, ve které prodejci opcí žijí a s největší pravděpodobností ji využívají na maximum. Zpřísnění podmínek proto sníží aktivitu prodejů, tím zvýší tržní volatilitu a způsobí dočasný pokles burzy.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0700 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,78 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0644 do 1,0730 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,95 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,32 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,87 až 25,04 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,21 do 23,47 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView

Newsletter