Evropské i americké výnosy rostou. Dolar v mírné ztrátě nad 1,0650 za euro. Koruna dnes ráno mírně oslabila nad 25,25 za euro.

Tento týden napoví, jak se bude vyvíjet kurz britské libry

Klíčové body

  • Tento týden budou zveřejněny tři pro libru klíčové reporty ohledně inflace, zaměstnanosti a maloobchodu.
  • Vyznění dat napoví, zda se BoE v únoru rozhodne pro už druhé zvýšení úrokových sazeb v řadě.
  • Situace kolem libry komplikuje vnitřní rozepře ve straně premiéra Borise Johnsona.
Zdroj: Depositphotos

Tento týden budou zveřejněny tři pro libru klíčové sady dat. Během dneška budou zveřejněna čísla ohledně britského trhu práce, ve středu data o prosincové inflaci a v pátek data z maloobchodu. Všechny tyto zprávy mohou ovlivnit vývoj kurzu libry v následujících dnech. Tlak na libru vyvolává i nezávidění hodná pozice premiéra Borise Johnosna, který je i některými členy jeho strany vyzýván k rezignaci.

Libra je v současnosti proti dolaru relativně silná. Významná část posílení však ležela v problémech americké ekonomiky a rétoriky jednotlivých centrálních bank. Tato situace se může změnit, jakmile očekávání trhů v oblasti utahování měnové politiky ze strany Fedu zesílí. Klíčovou roli na librové straně pak sehraje vyznění dat ohledně inflace, trhu práce a maloobchodu, která budou zveřejněna tento týden.

Zástupci Bank of England (BoE) tak budou mít na svém zasedání na začátku února k dispozici nejnovější data. Výsledky sběru dat a případné rozdíly proti očekávání mohou mít zásadní dopad na kurz libry. Výrazně vyšší než očekávaná inflace by mohla BoE postrčit k zvýšení úrokových sazeb, jako tomu bylo na posledním zasedání v prosinci roku 2020.

Trhy očekávají, že data znovu naznačí napětí na trhu práce, které působí na růst mezd a tlačí na vyšší inflaci. Ve středu by měření meziroční inflace mohlo ukázat na růst cen okolo 6 %. Tuto hodnotu lze považovat jako vysokou z pohledu inflačního cíle, ale také z pohledu naměřené inflace v minulých letech, kdy prosincová meziroční inflace 5,1 % byla nejvyšší za poslední dekádu. Hodnota meziroční inflace na úrovni 6 % by byla nejvyšší naměřenou hodnotou za téměř 30 let. Na ostrovech je očekáváno pokračování růstu cen potravin, který potlačí také růst cen komodit.

Pro ekonomiku zatíženou vysokou inflací, kapacitními problémy na světových trzích, skokovými nárůsty cen energií a brexitem je načasování problémů ve vládě nešťastné. Situaci ve Velké Británii komplikuje oslabená pozice premiéra Velké Británie Borise Johnosona, kterého část jeho stranických kolegů vyzývá k rezignaci. Jedním z problémových bodů je plánované navýšení daní, které by mělo platit od dubna letošního roku. Dodatečný výnos by měl mimo jiné pomoci financovat boj proti pandemii. Odpůrci namítají, že zvýšení daní by mělo negativní vliv na kondici ekonomiky v už tak křehké situaci.

Dle současného vývoje situace ve Velké Británii očekáváme navýšením úrokových sazeb až o 25 bodů na dalším zasedání BoE. Prohloubení rozdílů úrokových sazeb a celkově v přístupu světových centrálních bank k měnové politice, by bylo fundamentem pro posilování libry. V opačném případě lze očekávat oslabování libry k dolaru vlivem rostoucích očekávání trhu ohledně reakce Fedu na současnou situaci.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1395 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 95,35 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1353 do 1,1452 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,49 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,44 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,37 až 24,52 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,35 do 21,56 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , Bloomberg, Reuters

Newsletter