Terčem nočního kybernetického útoku se staly i státní zdravotnické systémy

V nočních hodinách došlo po celém světě k masivnímu kyberútoku na organizace. Terčem se stalo více než 70 zemí, nejvíce bylo postiženo Rusko, napsala agentura AP. Pro útoky byla použita verze 2.0 ransomwaru WCry. Verze 2.0 byla poprvé detekována dnes ráno a bohužel se šíří velmi rychle a globálně.

Podle společnosti Check Point Software Technologies mezi oběti patří například britská zdravotnická zařízení NHS a mnoho dalších důležitých organizací po celém světě, například v Rusku, Turecku, Indonésii, Vietnamu, Japonsku, Španělsku a Německu. Útokem byla zasažena i Telefonica ve Španělsku nebo společnost Santander. Jedná se tedy podle všeho o masivní celosvětovou kampaň.

„Ransomware použitý při tomto útoku je relativně nový. Poprvé se objevil v únoru 2017 a nejnovější varianta se objevila dnes ráno, v pátek 12. května 2017. Přesto se šíří velmi rychle a útočí na organizace napříč Evropou a Asií. Potvrzuje se, jak nebezpečný dokáže ransomware být. A jak rychle může narušit naprosto zásadní služby. Organizace proto musí používat a nasadit pokročilé preventivní technologie, aby hrozbu zastavily ještě před branami podnikové sítě. Zároveň je důležité vzdělávat zaměstnance a informovat je o potenciálních rizicích v e-mailech od neznámých odesílatelů nebo v podezřelých e-mailech, které přichází od známých kontaktů,” uvedl Daniel Šafář, Country Manager pro Českou republiku a region CZR ve společnosti Check Point Software Technologies.

Newsletter