Terorismus? Žijeme v nejmírumilovnější době dějin

I když se zdá, a to zejména z perspektivy starého kontinentu, že s teroristickými útoky se v poslední době takříkajíc roztrhl pytel, marně bychom v lidských dějinách hledali dobu, kdy na světě panoval větší mír. A tak pokud vám připadá, že v současné době se nemůžete cítit bezpečně už ani v civilizovaných evropských zemích, nechť vám zvedne náladu alespoň následující statistika.

Historie lidstva je historií válek a stejně tak 20. století, kdy se svět podlehl vlně totalitních režimů a extrémistických ideologií z obou stran politického spektra, nebylo zrovna klidné. Od druhé světové války však – s několika karamboly – krvavých konfliktů ubývá. Poválečné období nese své přízvisko zcela oprávněně; stále větší a větší počet obyvatel žije v trvalém období míru. Přesvědčit vás o tom může následující infografika, kterou publikoval server Statista na základě dat německého novináře Guida Mingelse.

Terorismus v číslech: Co zažila Evropa minulý rok?

Graf ukazuje vývoj počtu úmrtí v ozbrojených konfliktech na 100 tisíc obyvatel v celosvětovém měřítku od dob druhé světové války. Zatímco na začátku 50. let spojených s Korejskou válkou tento počet přesahoval 20, v 70. letech během eskalace války ve Vietnamu už to bylo o více než polovinu méně. I když v 80. letech následovala irácko-íránská válka a později řada dalších konfliktů na Blízkém východě, počet úmrtí ve válkách i nadále klesal.

V posledních sice počet úmrtí na 100 tisíc obyvatel v ozbrojených konfliktech mírně stoupal kvůli bojům v Sýrii, avšak přítomnost je stále o mnoho méně krvavější než v uplynulých sedmi desetiletích. Ale proč má většina lidí dojem, že násilí je na světě více než kdykoliv jindy? Důvodem je patrně stále vyšší mediální pokrytí a dnešní války je tak možno sledovat takřka v přímém přenosu.

Všechno je špatně! Opravdu? Tohle změní váš pohled na svět

Newsletter