Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Tesla předjíždí Porsche v průzkumu spokojených řidičů

Na otázku, zda by si koupili letošní model znovu, by vám kladně odpovídali pravděpodobněji majitelé vozů firmy Tesla Motors, než třeba majitelé vozů Porsche či jakéhokoliv jiného vozu. Uvádí to sledovaný průzkum Consumer Reports.

Tesla Model S, luxusní elektrický sedan, vévodil v průzkumu provedeném v USA již druhý rok po sobě. Letos měl skóre 98 ze 100, loni 99. Letošní značka číslo 2. Porsche dosáhla v rámci svých modelových řad v průměru skóre 87.

Spoluzakladatel a miliardář Elon Musk minulý měsíc prohlásil, že očekává v příštím roce prodej až 50.000 vozů Modelu S. „Nejen že je Tesla prostorná, komfortní a při řízení si s ní užijete hodně legrace. Má také nízké provozní náklady,“ zhodnotil vůz průzkum Consumer Reports.

Jeho výsledky mohou posílit image 11 let staré automobilce, lídra na trhu luxusních, elektricky poháněných automobilů. Děje se tak přibližně rok poté, co americké regulační orgány zahájily čtyřměsíční vyšetřování požárů vozu, který vznikl po kontaktu automobilů Tesla s nerovnou vozovkou. Vyšetřování skončilo bez formálního odvolání, což umožnilo rozšíření prodeje Modelu S a také rozvoj dlouho očekávaného modelu X SUV, jehož uvedení na trh Tesla minulý měsíc znovu odložila. Tentokrát na třetí čtvrtletí 2015.

Akcie Tesly získaly v letošním roce ke včerejšímu závěru přes 52 procent a překročily 11procentní růst indexu Russell 1000.

Sportovní auta

Další tři vozy Tesly, které vyšly z hodnocení v průzkumu Consumer Reports nejlépe, jsou po modelu S sportovní vozy: Chevrolet Corvette Stingray s 95procentním hodnocením spokojenosti a Porsche Cayman a Boxster, které se dělily o třetí místo s 91 procenty majitelů, kteří tvrdí, že by si je koupili znovu.

Průzkum zahrnuje 350.000 vozidel (jeden až tři roky staré) a bere v úvahu atributy jako styl, pohodlí, rysy, velikost nákladového prostoru, spotřebu paliva, údržbu a náklady na opravy, celkovou hodnotu a jízdní dynamiku.

Newsletter