Tesla reportovala výsledky. Jak (ne)překvapila?

Po ukončení amerického obchodování reportovala své výsledky za poslední kvartál 2016 společnost Tesla. Mnozí doufali, že se známý výrobce elektromobilů udrží v zisku, který vykázal ve třetím kvartále. Bohužel, nestalo se.

Tesla se za poslední tři měsíce minulého roku vrátila zpět do ztráty. Ta po upravení dosáhla v přepočtu na akcii 69 centů, očekáváno bylo 53 centů. Tržby dosáhly 2,28 mld. USD, přičemž predikce pracovala s 2,16 mld. USD.

Výroční zpráva dále uvedla, že automobilka v posledním čtvrtletí 2016 evidovala 49% nárůst zahraničních objednávek Modelu S a X. Během první poloviny letoška by dodávky těchto typů měly dosáhnout 47 tis. až 50 tis. kusů.

Výsledky Tesly před námi. Proč automobilce analytici nevěří?

Z hlediska výdajů byl pozorován poměrně silný nárůst v oblasti výzkumu a vývoje, a to +29 % meziročně. Jen do výroby očekávaného Modelu 3 bylo vynaloženo celkem 522 milionů USD. I přesto se však prý jedná o stále nižší než očekávaná čísla, jelikož společnost stále vyjednává lepší platební podmínky se svými dodavateli.

Celkově se očekává, že by firma měla vynaložit 2 mld. až 2,5 mld. USD v kapitálových investicích. Pravdou však je, že tyto zdroje bude potřeba někde získat, jelikož aktuální objem hotovosti není adekvátní. Za 4Q 2016 se sice hotovost zvýšila o 300 mil. USD z 3,1 mld. USD na 3,4 mld., ovšem i to je vzhledem k ostatním potřebám málo.

Žádná informace o možném navyšování kapitálu však zveřejněna nebyla.

Akcie Tesly v aftermarketu rostou i více jak +2,4 %

Elon Musk jako rytíř Jedi. Opíjí investory rohlíkem?

Model 3

Hlavní pozornost byla v rámci reportu směřována na nový Model 3, na jehož dodávky by mělo dojít už letos. Tesla se dle informací bude držet limitu týdenní produkce (začne v červenci) vozů na 5 tis. a postupně ho bude zvyšovat až na 10 tis. naplánovaných na rok 2018.

Nejspokojenější spotřebitel? Majitel Tesly

První testy očekávaného vozu už byly zahájeny tento měsíc, přičemž ty zátěžové (crashtesty) dopadly dle informací pozitivně

V rámci „emise“ Modelu 3 má automobilka v a plánu posílit prodejní síť a služební servis. Stejně tak budou navýšeny výdaje do sítě nabíjecích automatů. Model pak bude disponovat vylepšenou verzí autopilota, kterou prý neposkytuje žádné jiné auto na světě.

Velké odhalení. Elektromobily Tesla budou zcela autonomní

SolarCity a solární byznys

Řeč přišla i na společnost SolarCity. Díky její akvizici Tesla plánuje omezit další akviziční náklady a chce se soustředit primárně na prodej solárních produktů. Stejně tak chce upustit od jejich pronajímání ve prospěch prodeje. Celkový příspěvek solárního byznysu během šesti týdnů po převzetí SolarCity prý dosáhl 77 mil. USD.

Byla to právě oblast solárních produktů, která poměrně výrazně přispěla k lepším tržbám. Segment „výroby a skladování energie“ totiž vykázal nárůst, a to z 23 mil USD až na 131 milionů. Lví podíl na tomto výsledku má právě akvizice SolarCity. Na druhou stranu, v jejím případě je stále aktuální problém se zadlužením, které se zvýšilo z 6,94 miliardy USD na 16,75 miliardy.

Továrna Tesly v ČR? Evropská Gigafactory severně od Prahy

Newsletter