Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Těžaři bitcoinu s druhým půlením hýří optimismem

Druhé takzvané bitcoinové „půlení“ se kvapem blíží. Tento týden budou vytěženy již tři čtvrtiny všech bitcoinů a jeden blok vytěžené kryptoměny se tak sníží z 25 na 12,5 bitcoinu. Za dva dny tak přijde klíčová historická událost, jež je některými dychtivě očekávána, jiní na ni naopak nahlíží s mírnými obavami. Více než kohokoli jiného postihne toto půlení těžaře bitcoinů, kteří mají na těžbě této virtuální měny postavený svůj business. Každý vytěžený blok pro ně znamená významný zdroj příjmů.

Optimismus

Všichni těžaři hovoří o blížícím se půlení s obecným optimismem. Půlení sice ukrojí podstatnou část jejich příjmů z těžby, těžaři nicméně vědí, že půlení je klíčem k růstu hodnoty této virtuální měny.

Wu, jenž je spoluzakladatelem společnosti AntPool, což je druhá největší těžební firma bitocinů na světě, která ovládá asi 20 procent celkového trhu, řekl, že očekává růst ceny bitcoinu jako reakci na výsledek půlení. „Měnová politika bitcoinu není dokonalá, ale dodržuje svůj slib. Dodržení slibu je naopak pro centrální banky v dnešní době velmi obtížné,“ řekl Wu. „Věřím, že půlení bude mít velmi pozitivní dopad s ohledem na omezenější nabídku. Logická analýza nemusí nutně vést ke zdvojnásobení ceny této měny, ale jisté zvýšení hodnoty této kryptoměny je již pozorováno.“

Hlavním faktorem, který láká investory, je nepružnost peněžní zásoby. Konečný systém zásobování a snižování na polovinu jednou za čtyři roky je transparentní, předvídatelný a nepodléhající názoru úzké skupiny lidí, kteří jinak významně ovlivňují hodnotu národních měn.

Krohn, jenž je spoluzakladatelem těžební společnosti Genesis Mining, také sdílí s ostatními pocit obecného optimismu, ačkoli je více skeptický k předpokladu, že cena bitcoinu bude i nadále stoupat v důsledku dotačního půlení.

„Běžný argument zní takto: Vzhledem k tomu, že existuje konstantní poptávka po bitcoinu a máme tu skutečnost, že dodávky bitcoinu se sníží na polovinu, musí jít cena nahoru,“ řekl Krohn. „I když je tento argument na první pohled správný, je zanedbán fakt, že událost je všem účastníkům dlouho dopředu známa, a tudíž by tato skutečnost měla být v ceně bitcoinu již promítnuta. Spekulanti začnou kupovat bitcoiny ještě před půlením, jelikož předjímají výsledek. Některé z růstu cen jsme mohli vidět už na konci května, což můžeme přičíst právě spekulantům.“

Rizika

Ačkoli obecný sentiment těžařů zůstává pozitivní, jiní varují před riziky vztahující se k půlení. Je tu totiž riziko, že s každým půlením část těchto „horníků“ vypne své těžební stroje kvůli nedostatku příjmů.

To by mohlo na oplátku vést s ohledem na nynější kapacitu ke zvýšenému přetížení sítě. V nejhorším případě dokonce k omezení služeb pro uživatele, což sníží hodnotu bitcoinu, což dále bude mít za následek další snížení příjmů těžařů a tak dále a tak dále. Vytváří se tak „smrtící spirála“. Firmy zaměřující se na těžbu bitcoinů tento scénář prozatím nezvažovali, nicméně považují ho za velmi nepravděpodobný.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter