Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Těžba kryptoměn: Pro Venezuelany životní příležitost i nebezpečí

Obyvatelé Venezuely, vzdělaní či nevzdělaní, hledají způsob, jak uživit svoje rodiny. V chaosu, do kterého se země propadla, je těžba kryptoměn jasnou příležitostí. Jedná se však o životně nebezpečné zaměstnání. To vyplývá z rozhovorů s tamními těžaři, které zveřejnila televize CNBC.

Na některých trzích jsou investice do bitcoinu vysoce riskantní. Lidé, kteří do této a jiných kryptoměn investují, čekají zisk za předpokladu vysokého rizika. Ti, co „investují“ do kryptoměn ve Venezuele, to dělají pro přežití a vytvoření stabilní hodnoty. Nejedná se však o investice, ale o těžbu. I s takto volatilními cenami se v případě bitcoinu či ehterea jedná o nejstabilnějšího uchovatele hodnoty v celé zemi. Těžaři, ať už jednoduše, nebo složitě, živí své rodiny z příjmů z těžby digitálních měn.

To vše se však odehrává v undergroundovém prostředí, kam těžba kryptoměn ve Venezuele bezpochyby patří. V případě odhalení totiž těžařům hrozí vězení. V zemi, která stojí na pokraji občanské války, se však nelze divit, že lidé v nouzi prázdných supermarketů a nulových hodnot státní měny sahají k takto riskantním činům.

Venezuela byla před desítkami let nejbohatší zemí v Jižní Americe. V současnosti se však jedná o nejzadluženější stát na světě, kde jsou nebezpečné protesty v centrech měst téměř na denním pořádku. Denní dávkování toaletního papíru a zubní pasty pak také není v mnoha oblastech ničím ojedinělým.

S jedním „dolem“ uživíte rodinu

Mnoho technicky zdatných a odvážných se ale odhodlalo vzít svůj osud do vlastních rukou a vložit důvěru do podomácku složených počítačů. Těžaři využívají počítače na provedení záznamů o transakci digitálních měn, ověření a zveřejnění na veřejný server. Za tento proces dostávají zaplaceno v digitální měně. Z pravidla na to využívají počítače s několika výkonnými grafickými kartami a výkonným chlazením.

Jedním z účastníků tohoto fenoménu je i kryptotěžař „Brother“. Ten pod podmínkou anonymity poskytl rozhovor televizi CNBC. „Kvůli mé dceři jsem ani nepomyslel na to, do jakého rizika vstupuji. Chtěl jsem to podstoupit kvůli ní,“ uvedl obyvatel Venezuely, který viděl v těžení kryptoměny jedinou možnost, jak uživit svoji rodinu. „S jedním dolem etherea tu uživíte rodinu. To je fakt,“ dodal.

Z rekordmana na kolena: Smutný příběh Venezuely

Venezuelská měna bolívar zažívá strmý propad. Od roku 2012 ztratila 99,4 procenta své hodnoty. Kryptoměny jsou však od tohoto dění odděleny, jelikož jsou plně decentralizovány, a jsou tak imunní vůči tomu, co se děje v jedné zemi na světě. To je důvod, proč zažívá těžení ve Venezuele takový rozmach.

S nedostatkem zboží v obchodech je navíc pro těžaře jednodušší si základní zboží jako mýdlo a další hygienické potřeby objednávat přes e-commerce obchody, kde mohou platit přímo kryptoměnou. Používají je také pro nákup důležitých léků ze zahraničí, jako je například inzulin.

Venezuelská katastrofa má řešení. Kdo ho zaplatí?

„Lidé se ve Venezuele těžko uživí s jejich běžným zaměstnáním. I pokud jsou dobře vzdělaní a jsou profesionálové ve svém oboru, často nejsou schopni si práci v současném stavu ekonomiky vůbec najít. Těžba kryptoměn je pak pro ně a pro jejich rodiny spolehlivým příjmem,“ uvedl Randy Brito, který ze Španělska provozuje stránku, kde mohou těžaři najít návody a tipy ke své práci.

Povoleno, nebo zakázáno?

Toto undergroundové zaměstnání však představuje nebezpečí. Těžení je podle tamních zákonů sice povolené, ale policie přesto už mnoho těžařů zatkla. Prvním případem bylo loňské zatčení Joela Padrona a Joseho Peralese. Byli údajně zatčeni pro krádež elektrické energie a držení pašovaného zboží. Od té doby čísla zadržených těžařů vzrostla. Na dotaz CNBC položený venezuelské národní policii policisté odpověděli, že podezřelí „zneužívají zdroje bez řádného doložení dokumentů“.

Venezuelané se ale podle CNBC shodují na tom, že tamní vláda vidí kryptoměny jako hrozbu už tak velmi slabého bolívaru. Země také disponuje přísnými pravidly na pohyb kapitálu. V jednom příspěvku od bitcoinového těžaře na fóru Reddit stojí, že „těžaři jsou zatýkáni a obviňováni z terorismu, praní špinavých peněz a z počítačové kriminality“. Podle jeho slov se situace stala doslova šílenou.

Fedcoin a spol. Mají centrální banky vydávat vlastní digitální měny?

Jedním ze způsobů, jak policisté dopadávají těžaře kryptoměn, je pomocí kontroly množství odběru elektrické energie. Výkonné počítače, které běží stovky hodin měsíčně, odebírají velké množství energie a „doly“ jsou tak lehce vystopovatelné. Venezuela má státem subvencovanou elektrickou energii, což ušetří těžařům velké množství nákladů. Tento rok byli například zatčeni čtyři těžaři z Charallave, kteří podle obvinění „ohrožovali stabilitu elektrické sítě ve městě“.

Chytřejší z nich si proto nechrání jen online identitu, ale maskují i stopy po enormní spotřebě elektrické energie. Zmíněný těžař Brother má svoje vybavení rozprostřeno na třech různých rozvodných sítích a platí sousedům za jejich použití.

Venezuela je sice světovou výjimkou, kdy země čelí velké politické a ekonomické krizi, příběh tamních těžařů však ukazuje, jak digitální měny získávají na důležitosti. V tomto případě splňují funkci, kterou zmiňuje spoluzakladatel etherea Joe Lubin za nejdůležitější. Tvrdí, že v nestabilních podmínkách, kdy se běžné měny začnou vymykat kontrole, budou digitální měny přežívat. „Ano, jsou volatilní, ale reprezentují skutečnou hodnotu pro mnoho lidí v mnoha zemích po celém světě,“ uvedl Lubin.

Newsletter