Na devizových trzích je patrná rizikově averzní nálada projevující se v silnějším dolaru. Ten proti euru testuje hranici 1,1700 EURUSD. Risk-off sentiment oslabuje měny regionu. Koruna se posunula nad úroveň 25,40 za euro.

Těžký koktejl Wall Street: Čína, Fed, spící NYSE i Alcoa

Na amerických akciových trzích dnes vpravdě nepanovala nuda. V úvodu je dolů nasměroval nejvážnější propad asijských trhů od finanční krize 2008, následovaly technické problémy burzy NYSE, pro které přes tři hodiny neobchodovala. Zápis Fedu ukázal, že ohledně růstu sazeb je mimořádně opatrný. Po závěru obchodování přišly nejednoznačné kvartální výsledky hliníkárny Alcoa, která je tradičně brána za start sezóny oznamování kvartálních výsledků amerických firem.

Americké akciové trhy odpoledne navázaly na dopolední pokles, vyvolaný propadem akcií v Číně a dalších trzích Asie. Závěr obchodování přináší indexům S&P 500, DJIA a Nasdaq ztráty od 1,3 do 1,7 procenta.

Trhy prohloubily ztráty po zveřejnění zápisu z posledního zasedání měnového výboru centrální banky USA (Fed), ve kterém vyjádřili bankéři znepokojení z řecké dluhové krize a uvedli, že potřebují více signálů, že ekonomika posiluje, než začnou zvyšovat úrokové sazby. Vážné obavy mají i z řecké dluhové krize.

Podle zápisu ze zasedání, které se konalo 16. a 17. června, jeden z členů měnového výboru byl pro okamžité zvýšení úrokových sazeb. Většina účastníků se ale domnívá, že zatím ještě není správná doba pro zvýšení úroků. Pokud by takový krok Fedu přišel příliš brzy a inflace by zůstala nízká, mohlo by to podle vícero členů měnového výboru FOMC ohrozit důvěryhodnost Fedu a vyvolat pochyby, zda je schopen se vypořádat se zpomalováním růstu cen.

Na červnovém zasedání Fedu nebylo Řecko ještě v situaci platební neschopnosti, ani pokles trhů v Asii nebyl natolik razantní.I přesto zápis ukazuje, že členové Fedu mají vážné obavy z ekonomických problémů Řecka, což naznačuje, že problémy v zahraničí mohou ohrozit plány Fedu se zvyšováním úroků, pokud se začne šířit nákaza.

Mnozí účastníci měnového jednání podle zápisu vyjádřili obavu, že pokud se Řecku a jeho věřitelům nepodaří vyřešit jejich rozdílné názory, mohlo by to způsobit narušení finančních trhů v eurozóně a důsledky by mohly pocítit i Spojené státy. Směrem k Řecku a eurozóně dnes v tomto duchu přišlo varování z americké vlády, která navíc zdůraznila geopolitické riziko.

Řecko ONLINE: USA varují před katastrofou

Ekonomové nyní očekávají, že Fed by mohl k prvnímu zvýšení úroků přistoupit v září. Řecká dluhová krize a prudký pokles čínských akcií však přiměly mnoho analytiků změnit názor a jejich odhady se posouvají blíže samému závěru roku 2015.

Obchodování bylo přerušeno výpadkem systémů na NYSE. Ten zasáhl veškeré obchodované tituly. Sama burza i americká vláda vylučují, že by se jednalo o kybernetický útok. Zajímavou shodou okolností je, že výpadek systémů americké burzy přišel ve stejný den, kdy zůstala na zemi všechna letadla americké letecké společnosti United Airlines právě kvůli potížím s počítačovými systémy.

Pád systémů ukázal zranitelnost vedoucí burzy světa

Po závěru obchodování byly vydány kvartální výsledky producenta hliníku Alcoa, který je tradičně brán na začátek americké výsledkové sezóny. Na úrovni zisku na akcii firmy 19 centy zaostala za odhadem 22 centů, u tržeb naopak objemem 5,9 miliardy dolarů překonala konsensus 5,81 miliardy dolarů. Akcie si v prodlouženém americkém obchodování vybraly jako reakci mírný růst.

Newsletter