Těžký úkol pro Yellenovou: Co říct v Jackson Hole?

Pozornost trhu se pomalu začíná obracet k americkému horskému letovisku Jackson Hole ve Wyomingu, kde koncem týdne koná setkání světových centrálních bankéřů a ekonomů. Před šéfkou americké centrální banky (Fed) Janet Yellenovou bude těžký úkol. Trhy totiž čekají na další výhled vývoje úrokových sazeb, který by mohla Yellenová poskytnout.

Její proslov se očekává několik týdnů, zejména poté, co několik představitelů Fedu naznačilo, že sazby by mohly jít nahoru už v září, uvedla na svých webových stránkách CNBC.

Prezident Fedu v New Yorku William Dudley minulý týden naznačil, že Fed by mohl zvýšit úrokové sazby již na svém zářijovém zasedání a ve prospěch zářijového zvýšení sazeb se vyslovil také prezident Fedu v San Francisku John Williams.

Každoroční sympozium šéfové Fedu v minulosti někdy využívali pro důležitá politická vyjádření. Zasedání centrálních bankéřů a ekonomů se koná od čtvrtka do soboty, šéfka Fedu vystoupí v pátek v 16:00 SELČ.

„Fed letos zvýší sazby. Jediná otevřená otázka nyní je, zda je září stále na stole. Podle Fed funds se to zřejmě nestane. Došly jim výmluvy. Svět se po brexitu točí dál a americké prezidentské volby by neměly být faktorem,“ uvedl Art Hogan, hlavní tržní stratég Wunderlich Securities. Každopádně dominantní pohled Wall Street počítá s tím, že pokud Fed letos sazby zvýší, bude to spíš v prosinci než v září.

Hlavní ekonom Barclay´s Michael Gapen je jedním z těch, kdo věří v růst sazeb již v září. Od Yellenové čeká silný a zajímavý projev. Trhy ji potřebují slyšet, když podle něj Yellenová u investorů ztratila věrohodnost. Podle něj by měla být při projevu trochu více jestřábí a víc sebevědomá. Na zvýšení sazeb ale kývnout nemůže, protože následující pátek se čeká report z trhu práce.

Trhy budou také dál sledovat ropu. Ceny rostly minulý poté, co kartel OPEC oznámil jednání s dalšími předními producenty o omezení nadprodukce. Futures kontrakty na americkou lehkou ropu WTI za poslední tři týdny získaly 24 procent a minulý týden zakončily na úrovni 48,52 dolaru za barel.

Newsletter