Těžký život miliardářů

V jedné ze show HBO s názvem Silicon Valley se miliardář Russ Hanneman zhroutil poté, co se dozvěděl, že se jeho jmění o deseti číslech scvrklo na „pouhých“ 986 milionů dolarů. Tím byl vytlačen z „klubu devíti řádů“ (v angličtině Three Comma Club). „Jsem finančně zruinovaný,“ vzlykl Hanneman. „Už nejsem miliardář, ale pouze milionář.“

Hannemanovo trauma o ztrátě jednoho řádu může působit jako komedie. Ukazuje se ale, že vypadnout z klubu miliardářů je docela běžné. Podle nové studie UBS a PwC v letech 1995 až 2014 si pouze 44 procent světových miliardářů udrželo miliardářský status. To znamená, že 56 procent všech miliardářů za posledních zhruba dvacet let ztratilo jeden řád, který je držel v klubu, a někdy dokonce ztratili i více.

Je samozřejmě pravdou, že mnozí z těchto bývalých miliardářů jsou stále bohatí podle jakéhokoli měřítka. Nález ale ukazuje, jak volatilním a pomíjivým se v současné době bohatství stalo. Bohatství v dnešních dnech úzce souvisí s vývojem akciových trhů, měnícími se technologiemi a s rozmary globální ekonomiky.

„Populace miliardářů se změnila za posledních 20 let k nepoznání,“ uvádí miliardářská zpráva UBS/PwC. „To částečně odráží mimořádný počet nově ražených miliardářů, zatímco se snadno přehlíží volatilita velkého bohatství.“

Ve skutečnosti většina miliardářů roku 2014 byli ti „noví“, nebo přinejmenším noví od roku 1995. Před deseti lety bylo na světě 289 miliardářů, ale minulý rok jejich počet narostl až na 1 347. To dokazuje, že většina z těchto boháčů nabyla svůj majetek poměrně nedávno. Miliardáři, kteří si drželi své bohatství po 19 let do roku 2014, byli svědky růstu svého bohatství o více než 1 bilion dolarů z 365 miliard až na 1,38 bilionu.

Přesto mezi 289 miliardáři roku 1995 jich jen 126 vydrželo do roku 2015. 73 z nich ztratilo svůj miliardářský status kvůli obchodním problémům či selháním a 24 ztratilo svůj status miliardáře skrze rodinné dědictví. A samozřejmě nelze zapomenout na smrt, která si vybrala svou daň v počtu 66 členů miliardářského klubu ročníku 1995.

Takže, co jiného, než zůstat naživu, je tajemstvím k zachování statutu miliardáře? Pomáhá být například zakladatelem technologické společnosti. Podle studie technologie zdvojnásobila svůj podíl na bohatství miliardářů z 10 procent v roce 1995 na 20 procent v roce 2014. Zakladatelé a vedoucí pracovníci ve spotřebitelské a maloobchodní sféře se mají také dobře, což představuje 32 procent z bohatství miliardářů roku 2014. Vhod také přijde stát se miliardářem ve Spojených státech amerických.

Zpráva rovněž poukázala na tři osobnostní rysy, které jsou společné miliardářům-podnikatelům: inteligentní riskování, posedlost obchodním zaměřením a zarputilé odhodlání. Mezi dědici zbohatlíky, kteří se snaží zachovat své bohatství a rodinný podnik, „musí být manažerská kompetence nadřazena rodinným vazbám,“ uvádí se ve zprávě.

Zpráva dále podotýká, že „zachování silné identity se ukázalo jako základní kámen dlouhodobých miliardářských rodinných dynastií,“ a že „pevné vedení a dobře finančně zajištěná rodinná firma jsou klíčovými faktory v budování trvalého odkazu.“

Ve zprávě se také píše, že zachování statutu miliardáře může být v nadcházejících letech čím dál náročnější vzhledem k celosvětovým politickým tlakům vůči bohatým. „Politický sentiment antibohatství, rostoucí daně a stále přísnější globálních regulace představují největší ohrožení bohatství miliardářů,“ shrnuje zpráva z dílny UBS a PwC.

Newsletter