The Observer: Možnost nezávislého Skotska vyvolává zmatek i úžas

Mimo britské hranice vyvolala možnost nezávislého Skotska směsici zmatku, úžasu, škodolibé radosti i čisté hrůzy, píše britský list The Observer. Indická ministryně zahraničí Sušma Svaradžová vypadala zmateně, když měla komentovat možné rozdělení Británie. „Rozdělení? Nemyslím, že by to bylo možné. Bože chraň!“ prohlásila, a po zašeptání poradce dodala: „Tohle si musí rozhodnout Skotsko. Já k tomu nemám co říct.“

Zemí, která nervózně sleduje kampaň za „ano“ ve skotském referendu, je Čína. Peking po celá desetiletí bojuje za potlačení separatistických nálad v Tibetu a v sousední Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, kde žije převážně muslimská ujgurská menšina.

Neklidný čínský západ je – stejně jako Skotsko – relativně řídce osídlený, ale představuje značnou část čínského území a disponuje zásobami ropy a zemního plynu. Skotská nezávislost by pro čínské vůdce byla nepříjemnou skutečností.

Armageddon pro libru i trhy? Skotsko

Oficiálním postojem Pekingu je nemastné neslané uznávání skotského práva rozhodnout o vlastní budoucnosti. Š‘ Jin-chung, profesor mezinárodních vztahů Čínské univerzity Žen-min v Pekingu prohlásil, že případné odtržení Skotska nebude o nic větším precedentem než nedávné rozdělení Súdánu na dvě země. Přesto ale doufá, že výsledek referenda bude záporný. „Ani já ani moje vláda nepodporujeme nezávislost. Jsme zvyklí na Británii. Nemyslím si, že by přizpůsobování se nové situaci bylo něčím, co by si čínská vláda přála.“

Během letošní návštěvy Londýna čínský premiér Li Kche-čchiang v reakci na otázku ohledně referenda apeloval na „silnou, prosperující a jednotnou Británii“.

A některé nacionalistické čínské hlasy zacházejí ještě dál. Minulý týden populistický, státem vedený čínský bulvární list Global Times varoval, že rozdělení změní Británii na „druhořadou zemi“. Britský premiér David Cameron podle jeho mínění skončí v dějinách jako „hříšník“.

Kovanda: Samostatní Skotové mohou zaplakat

V Rusku jsou naopak nacionalisté nadšení možným rozdělením všetečně šťouravého nepřítele a radost jim dělá i ostuda, kterou by to Londýnu přineslo. Veřejná podpora pro nezávislost Skotska přišla od takových postav, jako je zastánce tvrdé politické linie Konstantin Rykov, který si na Twitteru změnil jméno na „McRykov“ a do profilové stránky si přidal modrobílé „ano“.

Jako mnoho dalších vyjadřuje škodolibou radost, že skotské referendum přichází v době, kdy povstalci na východní Ukrajině bojují za svržení Kyjeva. A vidí paralely mezi skotskými voliči a povstalci podporovanými ruskou vojenskou technikou. Proto Rykov přidal na své stránky i obrázek velitele povstalců Igora Girkina-Strelkova v kiltu s popiskem „Igor Ivanovič McGirkin“.

Samostatné Skotsko je rizikem pro banky. RBS odejde do Londýna

Na Blízkém východě hlasování bedlivě sledují Kurdové bojující za nezávislý stát. „Do hlasování zbývá jen týden a Britové sahají po starém koloniálním výrazivu, aby udusili touhy Skotů, kteří chtějí hlasovat ‚ano‘,“ napsal v úvodníku list Kurdistan Tribune.

Ale jinak je skotské referendum na Blízkém východě převážně ignorováno. V Egyptě jsou oblíbené konspirační teorie o západních snahách rozdělit zemi, ale jen málokdo zaznamenal, že na pokraji demokratického rozdělení se ocitla samotná Británie. „Jediná zpráva z Británie, která se dostala do egyptských titulků, jsou spekulace o možné egyptské přítelkyni prince Harryho,“ napsal jeden z egyptských bloggerů.

Chce whisky nezávislé Skotsko?

Newsletter