The Washington Post: Chanel má v Řecku větší cenu než peníze

V novém řeckém ekonomickém řádu začíná mít Chanel větší hodnotu než peníze. Banky v této středomořské zemi jsou uzavřené už víc než týden – a odpočítávají už jen dny do chvíle, kdy jim dojdou peníze. Mnoho Řeků se obává, že přinejmenším část jejich těžce vydělaných úspor může zmizet. A to i v případě nejlepšího možného výsledku obnovených rozhovorů mezi vedením země a mezinárodními věřiteli o nové finanční pomoci.

ONLINE:“To nejlepší po Řecko, připraveni na nejhorší“

I ti, kterým se podařilo včas vybrat peníze z banky, se obývají propadu hodnoty eura, případně toho, že se Řecko vrátí k drachmě, a jim zůstane v rukou nesprávná měna. A proto osmačtyřicetiletá Sophia Markulakisová zvažuje, že svou hotovost vymění za něco s trvalejší hodnotou – značkové kabelky.

Jde o luxus, jaký by si tato matka dvou dětí nikdy nedovolila. Tedy do té doby, než zavřely banky. Nyní tuto možnost pokládá za investici, hmotné aktivum, které jí vláda nemůže vzít. „Máme pocit, že peníze ztratily svou hodnotu,“ říká právnička Markulakisová. „Je to jen číslo,“ citoval ji list The Washington Post.

Podobná nedůvěra Řeků v bankovní systém své země jen dále oslabuje finanční instituce, které se podobají pacientovi připojenému k přístrojům udržujícím jeho základní životní funkce. A je jasným příkladem problémů, které čekají na řeckého premiéra Alexise Tsiprase při snaze obnovit důvěryhodnost země nejen v očích skeptických evropských věřitelů, ale i v očích hluboce rozpolcené veřejnosti traumatizované roky trvajícím utahováním opasků.

Řekové začali vybírat peníze z bank od letošního ledna. Poté, co levicová politická strana SYRIZA vyhrála parlamentní volby a nastoupila do úřadu slibem, že se postaví proti tvrdým požadavkům na škrty, které požadovali řečtí věřitelé výměnou za další dávku pomoci.

Střet mezi Aténami a zbytkem Evropy se vyostřil ke konci minulého měsíce – a banky zavedly přísné limity na výběry hotovosti a převody peněz do zahraničí.

Platby kartou jsou stále povolené, ale některé obchody je přestaly přijímat. Zakázané jsou například on-line nákupy placené kartou na serveru Amazon či iTunes. Řekové mohou denně vybrat jen 60 eur z bankomatů (asi 1600 Kč).

Mnoho obyvatel se obává, že je jen otázkou času – a možná už jen dní – než začne Řecko vypadat jako Kypr v roce 2013. Dluhy zatížený ostrov tehdy donutil obyvatele i podniky vzdát se až 47,5 procenta veškerých vkladů přesahujících 100.000 eur a uložených v místních bankách výměnou za finanční pomoc Evropy. Aby zabránili hromadnému vybírání vkladů z bank, povolily úřady výběry jen do výše 300 eur denně a každý měsíc nákupy kreditní kartou do celkové výše 5000 eur.

A proto si nyní mnoho Řeků klade otázku, zda mají teď svoje peníze utratit, anebo později pozorovat, jak se jim rozplynou před očima. Pro Chrise Daka je odpověď jednoduchá – nakupovat hned teď. Nejdříve si chce koupit boty. Jaké? „Ty nejlepší,“ odpovídá s úsměvem tento pětadvacetiletý mladík. „Jestli mi chtějí vzít část peněz, tak jich radši nejdřív co nejvíc utratím,“ dodává.

Někteří Řekové se snaží z peněz, které mají teď možnost denně vybrat, uhradit dopředu nájmy a další platby, aby co nejvíce zmírnili následky možného propadu měny. A zbylí to, co z bank vyberou, ukládají doma na tradičních místech – pod matraci, do matrace… a dokonce i do lednice. Jedna rodina se svěřila, že má peníze doma v mrazáku, hned vedle steaků.

Newsletter