Ticho před bouří? Září přinese turbulence na korunových trzích

Konec klidu na trzích korunových aktiv se blíží. Investoři, kteří prostřednictvím instrumentů denominovaných v korunách sází na posílení domácí měny, si mohou užít poslední chvíle letního odpočinku. Září totiž, alespoň jak to vidí agentura Bloomberg, otestuje jejich nervy.

Od začátku roku pozorujeme silný zájem o korunová aktiva, a to především ze strany zahraničních investorů, kteří tímto způsobem sázeli nejprve na posílení české měny v souvislosti s koncem kurzového závazku. Po dubnu, kdy ČNB ukončila od listopadu 2013 trvající obranu koruny, se tato sázka přelila na spekulaci ohledně dalšího zpevnění koruny v souvislosti s očekávaným zvýšením sazeb.

Tento stav v podstatě trvá dál. I přesto, že ČNB své sazby na začátku srpna zvýšila, vidina dalšího zpevnění koruny neutichá, stejně jako zájem zahraničních investorů. Ti mají v hledáčku především státní dluhopisy denominované v korunách, a to obzvláště ty krátkodobé (pokladniční poukázky), jejichž výnos se pohybuje v relativně hlubokém záporu. Jen v září vyprší splatnost krátkodobých státních obligací v hodnotě něco málo přes 60 miliard korun. Investoři, kteří plánují navýšení svých pozic na těchto instrumentech, však ostrouhají. Ministerstvo financí dnes totiž uvedlo, že příští měsíc emituje bondy v hodnotě 16 miliard korun (splatnost 3 až 19 let), přičemž krátkodobé pokladniční poukázky nebudou emitovány vůbec.

Deutsche Bank z býka medvědem: Koruna už není levná, čekejte výprodej

„Nedostatek možností, skrze které by mohli investoři rollovat své pozice, by mohl zvýšit volatilitu kurzu koruny, stejně tak i volatilitu domácích finančních trhů,“ řekl pro Bloomberg ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. „Zahraniční investoři budou mít možnost nakoupit korunové bondy na sekundárním trhu, a tím snížit jejich výnosy, případně se mohou přesunout do krátkodobých měnových swapů či zcela uzavřít otevřené dlouhé pozice na koruně. Pravděpodobně budeme svědky kombinace všeho,“ dodal ekonom.

Koruna má našlápnuto. Pozor však na ECB

Září tak bude klíčovým měsícem nejen pro investory držící koruny, ale především pro samotnou ČNB. Ta se sice jako vůbec první evropská centrální banka vydala na cestu utahování měnové politiky, když na začátku srpna poprvé za necelých deset zvýšila své sazby z 0,05 % na 0,25 %, i přesto stále eviduje možné hrozby, přičemž tou největší je právě uzavírání dlouhých korunových pozic za situace nedostatku protistran. Pokud by se tak stalo a koruna v návaznosti na to oslabila, byla by ČNB pravděpodobně nucena svůj další postup normalizace měnové politiky pozdržet.

Na druhou stranu, podle investičního stratéga České spořitelny Miroslava Plojhara bude oslabení koruny pouze krátkodobé, a to především díky aktuální kondici české ekonomiky, která bude navíc podpořena úrokovým diferenciálem mezi ČR a eurozónou a vidinou jeho budoucího zvětšování.

Překoupená koruna: ČNB v zajetí spekulantů?

„Někteří naši klienti, jedná se především o české exportéry, doufají, že s blížící se dobou splatnosti pokladničních poukázek koruna oslabí a oni budou moci zajistit své zahraniční příjmy za mnohem lepší kurzy,“ řekl Plojhar. „Pokud nebude žádná další emise krátkodobých obligací, někteří zahraniční spekulanti trhy opustí. Pro dlouhodobé investory však neexistuje žádný důvod, proč by měli korunové pozice uzavírat,“ dodal.

Koruna si po ukončení kurzového závazku 6. dubna připsala zisky o zhruba 3,6 %, což je nejvíce z 31 hlavních měn, které sleduje agentura Bloomberg. Od 3. srpna, kdy byly zvýšeny sazby ČNB, si připsala naopak lehké oslabení o 0,09 %

Co se týče dalšího vývoje, medián predikce 28 analytiků dotázaných agenturou Bloomberg očekává posun domácí měny k hranici 26,00 za euro, která se doposud ukázala jako silný support, do konce roku 2017.

Jiří Rusnok (ČNB): Sazby byly zvýšeny, k dalším krokům nás nic netlačí

 

Newsletter