Tisíce psychiatrů požadují odvolání Trumpa. Prý je duševně nemocný

Něco, co mnozí Američané rozebírají od prezidentských voleb každý den, se nyní stává velkým tématem psychiatrů, psychologů a psychoanalytiků. Jde o duševní zdraví amerického prezidenta Donalda Trumpa. Skupina Duty to Warn, což lze přeložit jako „povinnost varovat“, sbírá podpisy na svou petici, která požaduje odvolání Trumpa z úřadu kvůli tomu, že je údajně duševně nemocný.

Podle Johna Gartnera, vlivného psychoterapeuta, který je zároveň zakladatelem skupiny Duty to Warn, a dalších odborníků trpí Trump „vážným duševním onemocněním, které jej činí psychicky neschopným kvalifikovaně plnit povinnosti prezidenta Spojených států amerických,“ citoval text petice server Psychology Today. Z tohoto důvodu požadují američtí lékaři odvolání Trumpa z prezidentského úřadu, a to na základě článku 4 25. dodatku k Ústavě Spojených států, který tvrdí, že pokud prezident není schopný plnit povinnosti a vykonávat pravomoci spojené s jeho úřadem, bude odvolán a nahrazen.

Pod petici se už se podepsalo téměř 60 tisíc odborníků, mezi nimiž lze najít i řadu uznávaných amerických psychiatrů, psychologů a dalších. Skupina doufá, že sežene 75 tisíc podpisů do 14. října, kdy plánuje udělat sérii meetingů ve velkých městech napříč USA. Petice přitom vyvolala diskuzi o pozici psychiatrů a příbuzných profesí v otázce posuzování duševního zdraví veřejně známých osobností. Obecně přijímaná lékařská etika jim toto totiž výslovně zakazuje.

 

Jedná o jeden z principů, který propaguje samotná Americká psychiatrická asociace (APA), přičemž k ní se připojily i další psychiatrické a psychologické asociace. Historicky je známé tzv. Goldwater Rule (v češtině Goldwaterovo pravidlo), což je neoficiální název pro článek 7 Principů lékařské etiky podle Americké psychiatrické asociace. V něm se uvádí, že je neetické a neprofesionální poskytovat odborný názor na veřejně známou osobnost, která není pacientem daného lékaře a zároveň nedala souhlas k projednávání svého duševního zdraví ve veřejných prohlášeních.

Dokument vydala APA krátce po skandálu spojeným s někdejším republikánským kandidátem na prezidenta Barrym Goldwaterem (odtud Goldwaterovo pravidlo), když v roce 1964 oslovil magazín Fact několik členů APA s tím, zda by mohli posoudit jeho duševní stav a způsobilost k prezidentskému úřadu. I přesto, že petice skupiny Duty to Warn je ukázkovým příkladem porušení Goldwaterova pravidla, stále na ní přibývají další a další jména renomovaných odborníků.

Půl roku vlády Trumpa, půl roku politiky na Twitteru

Newsletter