Tlak na Merkelovou roste. CDU odstavila „její“ imigrace

Po propadu Křesťanskodemokratické unie (CDU) v zemských volbách v Meklenbursku-Předním Pomořansku sílí tlak z vlastních řad na kancléřku Angelu Merkelovou – aby změnila svou politiku, zejména tu imigrační. Ozývají se především hlasy ze sesterské Křesťanskosociální unie (CSU), která dlouhodobě kritizuje uprchlickou politiku Merkelové, ale také ze samotné CDU. Merkelová na svém přístupu k migrantům trvá.

Německá kancléřka převzala odpovědnost za porážku CDU, při summitu G20 v Číně ale řekla, že trvá na správnosti svého přístupu k imigrantům a uprchlické krizi. „Věřím, že rozhodnutí, která jsme učinili, jsou správná a musíme na nich dále stavět,“ řekla Merkelová. Prohlásila, že je s výsledkem voleb velmi nespokojená a její strana nyní musí znovu získat důvěru voličů – a to i prostřednictvím začlenění uprchlíků a deportací těch, kteří azyl v Německou nezískají.

„Budíček“

Výsledek hlasování, který byl pro CDU v Meklenbursku-Předním Pomořansku historicky nejhorším, by se měl podle bavorského ministra financí Markuse Södera (CSU) stát pro kancléřčinu stranu budíčkem. „Nálada voličů se už nedá ignorovat. V Berlíně je potřeba změnit kurs,“ řekl známý kritik Merkelové listu Bild.

CDU v nedělním hlasování v Meklenbursku-Předním Pomořansku skončila v zemských volbách poprvé ve svých dějinách za jinou pravicovou stranou, když ji porazila Alternativa pro Německo (AfD), která svou kampaň postavila právě na kritice uprchlické politiky vlády a kancléřky. CDU ve volbách, které se uskutečnily přesně rok po rozhodnutí Merkelové otevřít hranice běžencům, získala 19 procent hlasů, zatímco AfD 20,8 procenta.

„Je to historické datum“

O příčině „katastrofálního výsledku“ unie nepochybuje mluvčí poslanecké frakce CDU/CSU pro otázky vnitřní bezpečnosti Stephan Mayer. Serveru Huffington Post řekl, že důvodem je nespokojenost s uprchlickou politikou Merkelové. „Spolková vláda sice od roku 2015 v uprchlické politice udělala hodně změn, ale u mnoha voličů to zřejmě ještě nemá ohlas,“ míní politik CSU.

Generální tajemník této strany Andreas Scheuer zase v deníku Tagesspiegel požadoval zavedení horní hranice pro přijímání běženců a rozšíření seznamu bezpečných zemí, kam je možné uprchlíky vracet.

„Je to historické datum, když je CDU v jedné spolkové zemi až třetí a skončí za AfD,“ je přesvědčen poslanec CDU Wolfgang Bosbach. Také on považuje za „velký problém“ migrační politiku Merkelové, jak řekl listu Die Welt. Zprvu podle něj bylo sice otevření hranic správným krokem, pak se ale měla politika rychleji změnit.

AfD skutečným vítězem

Pro voliče Alternativy pro Německo (AfD), která je považována za skutečného vítěze zemských voleb v Meklenbursku-Předním Pomořansku, byly nejdůležitějšími tématy migrace, sociální spravedlnost, hospodářství a vnitřní bezpečnost. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnila veřejnoprávní televize ARD. Ta také ukazuje, že lidé, kteří AfD dali hlas, jsou v porovnání s voliči sociální nebo křesťanské demokracie méně vzdělaní.

Třiapadesát procent voličů AfD, která skončila ve volbách druhá za SPD, za zásadní téma označilo migraci, 47 procent sociální spravedlnost. Hospodářství a práce byly důležité pro 26 procent voličů strany označované za pravicově populistickou, pro stejné procento jich hrála roli vnitřní bezpečnost.

Všichni dotázaní voliči Alternativy pro Německo souhlasí s tím, že strana chce omezit počet přicházejících uprchlíků a cizinců, i s tvrzením, že AfD mluví jasně o záležitostech, o nichž ostatní strany otevřeně nehovoří. Prakticky všichni voliči AfD – 95 procent – vnímají jako pozitivní, že strana chce v Německu zamezit šíření islámu.

Strach z počtu uprchlíků, kterých je v Meklenbursku-Předním Pomořansku jen minimum, vyjádřilo 86 procent voličů Alternativy pro Německo, zdaleka nejvíce ze všech větších stran v této severoněmecké spolkové zemi. Obavy z počtu běženců má 43 procent voličů SPD i CDU, 23 procent příznivců Levice a 21 procent u zelených.

Šok, hrozba, masakr motorou pilou

O katastrofálním výsledku CDU, šoku nebo dokonce masakru motorovou pilou píší dnes německé listy. Zemské volby v Meklenbursku-Předním Pomořansku sice vyhrála oslabená sociální demokracie (SPD), druhá ale skončila Alternativa pro Německo (AfD), která poprvé porazila i CDU.

„Pokud máte rádi vzrušení, dá se to, co dosud AfD napáchala v německé stranické demokracii, popsat jako masakr motorovou pilou: Z CDU, SPD a Levice vyřízla celé kusy,“ konstatuje deník Süddeutsche Zeitung. Naráží tak na to, že Alternativa pro Německo v Meklenbursku-Předním Pomořansku sebrala tradičním stranám desítky tisíc voličů.

„Ale není to horor. Je to výzva stranám, které přišly o část voličů, aby byly lepší, jasnější a rozlišitelnější. Německá demokracie už v pořádku přežila řadu údajných hororů,“ píše také bavorský list, podle něhož AfD ráda šíří strach, čímž ale není dobré se nakazit.

„Ti přesvědčení, ustrašení a frustrovaní to znovu udělali, tentokrát v Meklenbursku-Předním Pomořansku. V Alternativě pro Německo zvolili neliberální, ženám a cizincům nepřátelskou stranu, a dopomohli jí tak podeváté do jednoho ze zemských sněmů,“ píše list Frankfurter Rundschau, který připomíná, že AfD bude s 20,8 procenta hlasů druhou nejsilnější frakcí v zemském sněmu tohoto severoněmeckého státu.

Úspěchu AfD, která se stala faktickým vítězem hlasování, si všímá také deník Berliner Zeitung, podle něhož loni strana šikovně změnila své zaměření, odvrátila se od tématu eura a věnuje se kritice migrace, díky čemuž se jí daří mobilizovat voliče. „Kdo dnes volí AfD, nevolí žádnou reálně existující stranu. Volí protest a náladu,“ míní list z hlavního města. S AfD nechce žádná z dalších stran vládnout.

Merkelová jako hnojivo růstu AfD

Německé deníky se v komentářích věnují také velkému neúspěchu křesťanských demokratů v politické domovině kancléřky Merkelové. Strana v zemských volbách dosáhla svého dosud nejhoršího výsledku v Meklenbursku-Předním Pomořansku, přesto bude asi nadále se sociálními demokraty vládnout.

„Po volebním výsledku v jejím domácím Meklenbursku-Předním Pomořansku to bude pro kancléřku Angelu Merkelovou ještě méně příjemné. Katastrofální výsledek CDU a velká podpora pro AfD na ní zvýší zejména v její vlastní straně výrazně tlak,“ píše list Westdeutsche Allgemeine Zeitung, který volební neúspěch přičítá migrační politice. Ta se v bývalé východoněmecké zemi projevila, i když v ní uprchlíci prakticky nežijí.

„Uprchlická politika Merkelové znejistila tolik lidí, že působí jako hnojivo na růst AfD,“ míní zase deník Stuttgarter Zeitung, podle něhož je Alternativa pro Německo především protimerkelovskou stranou.

Newsletter