TMR od pondělí zmizí z indexu PX, na burze zůstává

(Doplněno 15:22) Od pondělí 23. června vstupuje v platnost nová báze pražského akciového indexu PX. Jeho součástí přestanou být akcie slovenské Tatry Mountain Resorts (TMR), které se na hlavním trhu pražské burzy obchodují od října 2012. Důvodem vyřazení titulu z výpočtu indexu je nízký zájem investorů, emise ale na hlavním trhu Prime Market zůstává. Akcie TMR dnes na BCPP odepisují 3 %.

Akcie v posledním sledovaném období nesplnila podmínky nutné pro zařazení do indexu. „Není ovšem vyloučeno, že při příští aktualizaci báze indexu bude emise do indexu opět zařazena,“ uvedla mluvčí burzy Marie Mühlhoferová.

Index PX se bude od pondělka počítat z aktivity 13 společností. Vyřazením TMR čtyři společnosti překročí maximální podíl 20 procent na tržní kapitalizaci a burza jejich váhu musí zredukovat. Jedná se o ČEZ, Erste Bank, Komerční banku a VIG.

Rozhodným dnem pro pravidelnou čtvrtletní rebalanci indexu byl 30. květen.

 

Free float faktor představuje podíl přijatých cenných papírů k obchodování na celkovém počtu cenných papírů, které jsou skutečně v oběhu a jsou dostatečně likvidní (tj. očištěné o akcie držené ve velkých objemech jako jsou podíly jiných společností, státu, zaměstnanců, strategické podíly investičních fondů…).

Redukční faktor zamezuje tomu, aby podíl tržní kapitalizace některé z bazických emisí na celkové tržní kapitalizaci báze přesáhl k rozhodnému dni stanovenou maximální váhu.

Newsletter