To je na pěst. Čeští důchodci si prý nežijí špatně

Francouzští finančníci z banky Natixis by se neměli ukazovat v českých hospodách. Pokud se tam už vyskytnou, nechť rozhodně necitují ze studie, kterou právě publikovali. Mohli by dostat přes ústa.

Studie (PDF) totiž dává dohromady celou řádku dat, na jejichž základě vyhodnocuje a srovnává životní úroveň důchodců v hospodářsky vyspělých zemích světa. V České republice – jak uslyšíte v každé druhé knajpě – penzisté živoří v nouzi. Finančníci to ale vidí jinak.

Čeští penzisté se podle nich mohou v globální perspektivě počítat k důchodcovské smetánce. Pouze v sedmnácti zemích se mají penzisté lépe. Z někdejších socialistických států je ČR v žebříčku zřetelně nejvýše. Slovinsko je 24., Slovensko 26., třeba Maďarsko až 33. Osmnácté Česko svým umístěním – o dvě příčky lepším než loni – předčí Francii, Japonsko, Singapur, Itálii, Španělsko či Portugalsko (viz tabulka).

Index životní úrovně penzistů v ČR činí 71 procent stejně jako v Británii. Ukazatel je výsledkem hodnocení řady klíčových aspektů, které jsou rozčleněny do čtyř základních kategorií: zdraví a přístup ke zdravotní péči, finance, kvalita života, materiální zajištění.
Ve světovém kontextu se čeští důchodci těší – ukazují čísla – nadstandardně kvalitní lékařské péči a těží také z jedné z vůbec nejnižších úrovní příjmové nerovnosti. Tu ČR vykazuje dlouhodobě.

Každé mezinárodní srovnání kulhá. Tak spletitou záležitost, jakou je životní úroveň penzistů, nelze vměstnat do pár čísel. V hospodě bych se za závěry francouzských finančníků nepral. Jejich studie ovšem staví na obstojném množství údajů a základní vodítko poskytuje: jako mnohde jinde ve vyspělém světě ani u nás penzisté na růžích ustláno nemají, opravdovou bídou však netrpí. Tak, a teď do mě!

 

Newsletter