Tohle je ten nejnebezpečnější trh od roku 2008

Volatilita se opět vrátila na akciové trhy. Abychom byli přesní, tak jakákoliv akciová euforie na trhu byla minulý týden pouze krátkodobá a následoval výprodej. Takto se to zopakovalo dvakrát zasebou. Jsou to skvělé dny pro day-tradery, ale pro reálné investory jsou noční můrou. Tyto pohyby na akciích jsou pro ně jako zdvižený červený prapor.

Pro osvěžení paměti, každá rally minulý týden byla falešná, a trh nakonec zavřel na týdenním minimu. Dokonce silný 274bodový růst na Dow Jones 8. října po zasedání Fed skončil hned druhý den silným výprodejem. Někteří členové Fedu v ten den zmínili obavy o globální růst a trhy zareagovaly růstem. Trh rostl na negativní zprávě, ale bohužel pro býky, druhý den index Dow Jones odepsal 334 bodů. To je volatilita! Vlastně se dá říct, že toho dne to byla bezhlavá rally, možná že byla podpořená investory amatéry, ale ve skutečnosti se tento trh stal velice nebezpečným, vlastně nejvíc nebezpečným od roku 2008.

Medvěd na koni: Zařídí to Hongkong a slábnoucí Čína

Fakta je těžké ignorovat, ale dají se překroutit. Index Russell 2000 je již v 10% korekčním pásmu a pokud bereme do úvahy historická data, tak jak index Dow Jones i S&P 500 by neměly příliš zaostávat. Další korekce, či dokonce crash by byly definitivním důkazem, že trhy již nemají podporu kupců.

Pomatené rally

Výprodeje po jakémkoliv akciovém růstu jsou nyní extrémní. Dříve, kdykoliv nastal na trhu pokles, investoři využívali tyto poklesy jako nákupní příležitosti a kompletně změnili pohyb trhu. Během nejhorších burzovních dní se vždy objevil Fed se svými obvyklými QE nástroji nebo komentáři, že úrokové sazby zůstanou po dlouhou dobu u nuly, ale již brzy tyto nástroje nebudou fungovat. Výprodej po rally znamená, že párty je už u konce a že „bear market“ už klepe na dveře.

MMF varuje před bublinou na akciích a méně věří ekonomice

Abychom se vrátili k výprodejům po silných růstech, v posledních letech vůbec nezáleželo na tom, jak špatné zprávy jsou, dokonce byly hned druhý den opomíjeny, zapomínány nebo dokonce překrouceny tak, aby vyzněly pozitivně. V současné době, kdy se „bull market“ blíží ke konci, budou investoři konečně na negativní zprávy reagovat negativně.

Prodeje do síly

V posledních týdnech se rozpoutala bitva mezi býky a medvědy. Medvědi z valné většiny (spekulanti na pokles) vyhráli. Pokud tento fakt bude pokračovat, tradeři budou prodávat do síly, než aby si kupovali na poklesech. Jestliže tedy vždy bude nyní docházet k výprodejům do jakékoliv síly, tak by bylo již evidentní, že trh stojí na chatrných nohou.

Býci budou muset vynaložit veliké úsilí, aby tenhle rok ještě vydělali a to je něco, na co nejsou zvyklí. Naopak medvědi budou trnout při explozivních denních růstech a to dělá současný trh velice nebezpečným. Trvá většinou dlouho, než se super-pozitivní nálada změní v obavy a nyní se dostáváme na začátek. Volatilita začíná investory hodně dráždit, ale stále je na trhu cítit jen slabá nejistota. Když ale opravdová obava vkročí na trh plnou silou, strhnou se panické prodeje, které si investoři pamatují z roku 2008.

Guru Tiger Management varuje před bublinou akcií i dluhopisů

Ještě je brzy určit, zdali medvědí trh už začal, neboť býčí trh většinou nekončí z týdne na týden, ale je třeba připomenout, že medvědí trh přichází pomalu, tajně a naplno se projeví, až když ho investoři opravdu objeví. Několik indikátorů medvědího trhu se již objevilo a nynější zvýšená volatilita je zřetelným z nich. Dalšími indikátory, že jsme již za vrcholem a na cestě dolů je například „new highs – new lows“ na NYSE a také „advance-decline“ poměr vystoupal na vrchol během srpna. Nikdo neumí trefit vrchol, ale tyto signály by neměly být ignorovány. Pokud posoudíme současný fundament, technickou analýzu a tržní sentiment, tak čas silného propadu trhů se blíží.

Buďte defenzivní

Pamatujte si, že trh má nakonec poslední slovo, ale hlavní rada zní: kupovat na poklesech je nyní velmi riskantní. Podívejte se do svých portfolií a volte defenzivní taktiku na ochranu aktiv. Začněte něco dělat dříve, než poklesy na trhu způsobí velké ztráty, protože poslední věc, kterou přece nechcete, je likvidovat pozice, když celý trh prodává.

(S podporou MarketWatch)

Newsletter