Tomáš Suchomel: Proč jsou opce mnohem lepší než akcie?

Od 1. dubna spustil Roklen novou službu na zhodnocení investic formou opčních strategií. Jde o způsob správy finančních prostředků, který je ověřený mnoha institucionálními investory, Roklen jej chce nabídnout firemním a privátním klientům. Jak vypadá tato alternativa obchodování na burze stylem nákupu akcií?  Zeptali jsme se Tomáše Suchomela, Asset Managera skupiny Roklen.

Jaké výhody opce přináší? V čem se liší od běžného obchodování akcií?

Pokud nakoupíte akcie, očekáváte jedinou věc – růst jejich ceny. Z čistě statistického pohledu jsou vaše šance 50/50, přičemž samotný růst má své limity. Do toho navíc vstupuje i fakt, že v době, kdy máme většinu hlavních indexů na historických maximech, není zrovna rozumné nakupovat akcie. Proč? Protože kupujeme za draho.

Základní obchodní pořekadlo říká – nakupuj levně, prodávej draho. V prostředí masivní aktivity centrálních bank a nulových úrokových sazeb, které trvá i v současné době, se ale moc levně nakupovat nedá. Pokud se přesuneme pár desítek let do minulosti, kdy se trhy chovaly podstatně racionálněji, mělo klasické obchodování akcií své místo. Nicméně v době (i) záporných úrokových sazeb, kvantitativního uvolňování a algoritmického obchodování je náhled na trh zcela jiný. V takovém prostředí je lepší k tradingu přistupovat jinak. Proto již několik let obchoduji opce.

Opce nabízí daleko širší možnosti pohledu na trhy (od anglického slova options – možnosti). Pokud víte, co děláte, můžete vydělávat i na trzích, které nerostou ani neklesají. Nemusíte čekat na růst, můžete například vydělávat jen na tom, že plyne čas.

Roklen se rozhodl pro formu aktivního asset managementu. Jaké výhody to přináší?

Celou řadu. Asi nejdůležitější z výhod je možnost přesměrování portfolia tehdy, pokud se změní tržní sentiment. Taková věc je v případě fondů, ve kterých má peníze většina Čechů, těžko proveditelná. Proč? Fondy se drží jednoduché strategie, kdy prvního ledna akcie nakoupí a 31. prosince se podívají, kolik se vydělalo/prodělalo (potřeba brát trochu s nadsázkou, nekamenujte mě, ale princip je takový). Pokud daný rok začal jako medvědí, smůla. Investoři sedí v pozicích jako ovce, které jdou na porážku.

U aktivně spravovaného portfolia může portfolio manager vyhodnotit prostředí, které má spíše potenciál klesat. Poté ho nasměruje tak, aby převažovaly short pozice (v opční terminologii – portfolio s short deltou), díky čemuž začne on, a tedy i klienti vydělávat.

Dá se nějak nastavit rizikovost strategií?

Ano, možné to je. Každý investor si může individuálně nastavit maximální výši poklesu portfolia, kterou je ochoten akceptovat. Navíc v tuto chvíli nabízíme 2 typy portfolií – výnosové a dynamické. Výnosové je spíše konzervativního rázu, cílí na nižší zhodnocení, můžete tedy očekávat nižší volatilitu portfolia. Dynamické na druhou stranu cílí na vyšší zhodnocení (10-14%), ale je potřeba akceptovat mírně vyšší výkyvy portfoliových aktiv. 

Zhodnocení roční?

U dynamického portfolia cílíme na 10-14%  p.a. 

Zajímají vás podrobnosti? – volejte 236 071 600, nebo piště email: info@roklen.cz

Newsletter