Evropské PMI indexy průmyslu a služeb klesly, dokonce více než trh očekával. Euro je i přesto v zisku, což je dáno především oslabujícím dolarem. Risk-on nálada na trzích podporuje rizikové měny, včetně koruny. Kurz zpevňuje směrem k 25,30 za euro.

Tomšík: ČNB vedla vážnou debatu o negativních sazbách

Česká národní banka vedla vážnou debatu o zavedení negativních úrokových sazeb. Na únorovém jednání bankovní rady o tomto kroku ale nehlasovala. Viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík to řekl v dnešní diskusi s analytiky po vydání nové makroekonomické prognózy centrální banky. Koruna na těchto slovech oslabila přes 27,05 k euru.

Bankovní rada ČNB ve čtvrtek posunula platnost kurzového závazku na koruně vůči euru nejméně do úvodu roku 2017 s tím, že za pravděpodobné považuje jeho ukončení v průběhu první poloviny roku 2017.

 

ČNB neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2017. Jako pravděpodobné centrální bankéři vidí ukončení kurzového závazku v první polovině roku 2017.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 4. únor 2016

 

Guvernér ČNB Miroslav Singer v exkluzívním rozhovoru pro Roklen24 po jednání bankovní rady potvrdil, že ČNB otázku uvedení negativních sazeb debatovala. Jako důvod, který by ČNB mohl přimět k jejich skutečnému zavedení, uvedl měnové uvolňování Evropskou centrální bankou. V březnu je očekáván další krok ECB tímto směrem. „Evropská centrální banka zintenzivňuje nasazení svých nestandardních nástrojů a nepřímo tak zpřísňuje měnové podmínky u nás v době, kdy není žádný důvod, aby byly přísnější,“ řekl Singer pro Roklen24.

 

VIDEO: Devizové intervence až do příštího roku jsou jistotou. Co by přimělo centrální bankéře zavést záporné sazby? Podívejte se na exkluzivní rozhovor guvernéra ČNB Miroslava Singera pro Roklen24.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 4. únor 2016

 

 

 

Newsletter