TOP09 chce demisi Zemana. Potvrdil výkupné za Češky

Prezident Miloš Zeman potvrdil, že Česko zaplatilo za dvě unesené Češky v Pákistánu výkupné. Částka se podle jeho informací pohybovala kolem 150 milionů korun, a to podle kurzu využitého při přepočítání. TOP09 žádá Zemanovu okamžitou demisi, v opačném případě jej hodlá dát k ústavnímu soudu za velezradu.

Rozhodování o zaplacení výkupného označil Zeman za obrovské dilema. Promluvil při návštěvě Plzeňského kraje v reakci na dotaz studentky při setkání s občany Kornatic na Rokycansku a jako první vysoce postavený politický činitel potvrdil částku výkupného, o které psal Respekt, navíc ji zpřesnil. Češky se zpátky domů dostaly loni v březnu po dvou letech v zajetí.

„MZ je tím, kdo zveřejňuje tajné informace. hlava státu ohrožuje každého z nás i bezpečnost ČR. To je na odstoupení, nebo na ústavní žalobu,“ napsal první místopředseda TOP09 Marek Ženíšek na svém twitterovém účtu.

 

„Pokud vím tak 150 (milionů korun), ale záleží na tom, podle jakého kurzu to počítáte, což ale samozřejmě není podstatné,“ řekl Zeman na otázku, co říká na informace, že Česko zaplatilo za unesené 145 milionů korun.

Informaci, že Česko za Hanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou, které byly uneseny v Pákistánu, zaplatila Česká republika šest milionů dolarů (zhruba 145 milionů korun), přinesl týdeník Respekt. Zveřejnění částky vyvolalo silnou kritiku tajných služeb a vedení státu. Podobné informace obvykle nebývají zveřejňovány. Vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek, který je členem Bezpečnostní rady státu, považuje za nešťastné, když politici komentují utajované informace. Trvá na tom, že informace o výkupném za dvě Češky není správná.

Podle Zemana je zaplacení obrovské dilema. „Představte si, že bychom nezaplatili a ty dívky by byly popraveny. Nebo, což je lepší varianta, zůstaly by v harému některého z únosců. Ale když riskujete smrt českých občanů, tak si to téměř nikdy nebudete brát na svědomí, ledaže by ti občané byli usvědčení zločinci, tak byste si říkali, tak tady by je zavřeli, no tak nechte je únoscům, ale takový případ, pokud vím, nenastal,“ uvedl Zeman.

„Zastávám zásadu, že politici by měli problémy řešit, ne je komentovat způsobem, který v oblasti národní bezpečnosti nikomu a ničemu nepomůže,“ napsal v reakci na Zemanova slova premiér Sobotka.

 

Podle předsedy ODS Petra Fialy jsou Zemanova slova děsivá a neomluvitelná. Prezident může povzbudit k únosům českých občanů. „To je zoufalá situace, která by měla děsit každého občana, není možné, aby odpovědní ústavní činitelé zveřejňovali informace, které jsou v každé zemi tajné,“ řekl Fiala novinářům ve Sněmovně.

Zeman podle Fialy stejně jako Sobotkova vláda selhává v zahraničněpolitických a bezpečnostních otázkách. Demokraticky zvolení politici by podle něj měli disponovat určitou inteligencí a unést odpovědnost. „Jestli této odpovědnosti někdo není schopen dostát, nemá v této funkci co dělat,“ řekl.

 

Vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek považuje situace, když politici komentují utajované informace, za nestandardní a nešťastné. Již ve středu prohlásil, že informace týdeníku Respekt o výkupném není správná. „Já trvám na tom, co jsem řekl, je to pravda, a víc to komentovat nebudu,“ řekl dnes.

Podle Respektu rozhodnutí, že stát výkupné zaplatí, padlo ještě za vlády Jiřího Rusnoka. Mezi tehdejšími ministry prý sice panovaly obavy, zda zaplacení výkupného nepovede k nebezpečnému precedentu, nakonec ale převážila starost o život mladých žen. Vyjednávání s únosci poté převzal současný kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Newsletter