Toyota sesadila z trůnu Volkswagen. Dieselgate úřaduje

Japonská automobilka Toyota se vrátila na světovou špičku v prodejích aut. Statistika do září říká: 7,49 milionu prodaných aut proti 7,43 milionu u Volskwagenu. Prodeje přitom globálně jak Toyotě tak Volskwagenu o 1,5 procenta klesly. VW trpí ale také na trhu v Číně, kde jeho hlavní značka přišla meziročně o 7,4 procenta prodejů.

Volkswagen se dostal do celosvětového prvenství v letošním prvním pololetí. Pak ale utrpěl kauzou manipulace emisí u dieselových aut, v důsledku čehož zastavil prodeje některých naftových modelů na části trhů a čelí svolání k opravě až 11 milionů aut po celém světě.

 Volkswagen přišel o tlak na světové prvenství a předstižení Toyoty také z interního pohledu. Byl to právě pod tíhou skandálu Dieselgate odstoupivší šéf koncernu Martin Winterkorn, kdo na vedoucí pozici v celosvětovým prodejích tlačil.

Jak Toyota tak Volkswagen ztratily do září stále méně, než jejich americký rival General Motors. GM klesly prodeje o 1,9 procenta na 7,2 milionů aut.

Toyota má v plánu do japonských továren najmout kolem 1,4 tisíce nových zaměstnanců a po sedmi letech nabídnout novinku v podobě inovovaného modelu Prius i nového Land Cruiseru. Prius má pomoci především vývozu z Japonska. SUV od Land Cruiseru má putovat i na trh Spojených států. 

Newsletter