Trable s Íránem a Itálií? A dolar dál posiluje

Na devizových trzích do hry opět vstoupilo geopolitické napětí. A tentokrát jde o nukleární záležitost. Americký prezident Donald Trump totiž včera oznámil, že Spojené státy odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem. Teherán plánuje dohodu dodržovat, tedy pokud zůstanou v platnosti závazky spolupráce ostatních účastníků. Dolar se během včerejška dostal vůči euru, které ztrácí i kvůli situaci v Itálii, na nejsilnější úrovně letošního roku. 

Trump prohlásil, že jaderná dohoda s Íránem je neúčinná. Podle něj totiž nezabránila tomu, aby Írán pokračoval v úsilí o vyrobení jaderné zbraně. Šéf Bílého domu dodal, že obnoví sankce proti islámské republice. Dohodu v roce 2015 uzavřely s Íránem Spojené státy pod vedením prezidenta Baracka Obamy. A také Francie, Británie, Německo, Čína, Rusko a Evropská unie.

 

Euro během včerejšího obchodování oslabilo až na 1,1838 EURUSD a bylo tak nejslabší od loňského 22. prosince. Euru nepomáhá situace v Itálii. Po volbách je vláda stále v nedohlednu. Prezident Sergio Mattarella už v pondělí naznačil možnost vytvoření „neutrálního“ kabinetu, který by Itálii dovedl k předčasným volbám. Tento kabinet by měl zemi vést do konce roku.

Společná evropská měna je rovněž pod tlakem slabých ekonomických ukazatelů a větších rozdílů mezi úrokovými sazbami v USA a v eurozóně.

Dolar se dál drží pod úrovní 1,1900 EURUSD. Dnes ráno se kurz pohybuje na 1,1842 EURUSD. Během dne by se kurz měl držet v rozmezí 1,1825 až 1,1929 EURUSD.*

Z amerických dat dnes bude odpoledne oznámen index cen výrobců za duben a březnové velkoobchodní zásoby. Šéf atlantského Fedu Raphael Bostic pak představí ekonomický výhled a výhled měnové politiky. 

Korunu čeká pod dni volna zbytek kratšího pracovního týdne. Včera dál oslabila a kurz se přiblížil k úrovni 25,60 EURCZK. Aktuálně se koruna obchoduje na hranici 25,57 EURCZK a proti dolaru na 21,62 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl dnes držet v rozmezí 25,42 až 25,57 EURCZK.

Statistici dnes oznámí, jak se v březnu vyvíjel zahraniční obchod. Čeká se přebytek 21,3 miliardy korun po únorovém přebytku 18 miliard. Hlavní číslo týdne se dozvíme zítra, kdy Český statistický úřad oznámí index spotřebitelských cen za duben.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Newsletter