Trader: ČNB k obraně 27,00 k euru potřebuje 34 miliard měsíčně

Dokáže Česká národní banka hájit svůj závazek, nenechat korunu posílit pod 27,00 k euru, nejméně do druhé poloviny roku 2016, nebo ho vzdá předčasně? Opačný názor mají nejméně analytici v ING a Raiffeisen.

ČNB na obranu kurzového závazku 27,00 na koruně k euru potřebuje měsíčně prodávat koruny v objemu zhruba 34 miliard korun, uvedl pro Bloomberg londýnský trader ING Petr Krpata. „Takové intervence by nafoukly bilanci ČNB do září roku 2016 na polovinu českého HDP,“ uvedl Krpata.

Kurzy měn bez zpoždění můžete sledovat na Roklen24

Ve svém názoru na to, „kdo z koho“ při bránění kurzového závazku koruny k euru, ale stojí na straně ČNB. „Na prolomení 27,00 k euru by spekulativní útok musel být velmi rozsáhlý a vytrvalý a taková pozice je pro účastníky trhy velmi nákladná a proto velmi nepravděpodobná,“ napsal Krpata. Je to podle jeho mínění Česká národní banka, kdo má velký prostor k obraně a celkově větší manévrovací prostor, než spekulanté.

Opačný názor ale vyslovil analytik Raiffesen banky Wolfgang Ernst. Ten se pro Bloomberg nechal slyšet, že spekulace na měnovém páru české koruny k euru o hranici 27,00 nadále přetrvává a Raiffeisen je názoru, že pokud tento tlak bude trvat, přiměje ČNB k dřívějšímu ukončení tohoto zásahu na koruně oproti plánu jej udržovat do druhé poloviny roku 2016.

ČNB vstoupila na trh poprvé od úvodu listopadu roku 2013 opět v pátek 17. července. V minulém týdnu se od forexových traderů nesly opětovné spekulace o tom, že ČNB na trhu znovu zasahuje. Ta svou přítomnost na trhu odmítá komentovat s odkazem na stanovisko bankovní rady ČNB, že ta bude hájit kurzový závazek 27,00 EURCZK.

Newsletter