Tragédie Germanwings: Druhý pilot se trvale léčil, měl neschopenku

(Rozšířeno 13:13) Německá policie našla v bytě druhého pilota havarovaného letu zničenou neschopenku, platnou i na den, kdy jím řízený airbus v úterý ve Francii havaroval. Uvedli to podle agentury DPA na dnešní tiskové konferenci zástupci prokuratury v Düsseldorfu. Vyšetřovatelé prý rovněž objevili důkazy o tom, že pilot byl v trvalé lékařské péči, neuvedli ale, s jakými potížemi se léčil. 

Podle vyšetřovatelů nalezené dokumenty svědčí o tom, že 27letý pilot svou chorobu před zaměstnavatelem skrýval. 

Při domovních prohlídkách se podle úřadů nenašel sebevražedný vzkaz ani žádná stopa, z níž by se dalo soudit na to, že druhý pilot mohl mít pro navedení letadla k zemi politický nebo náboženský motiv. Plné posouzení všech důkazů však prý bude trvat ještě několik dní. 

Vyšetřování: Zřícení letu Germanwings bylo úmyslem

V místě úterní havárie německého airbusu ve francouzských Alpách bylo dnes obnoveno především pátrání po druhé černé skříňce s technickými záznamy o letu. Odborníci také pokračují ve sběru vzorků DNA s cílem postupně identifikovat všech 150 obětí katastrofy, uvedla z místa zpravodajská televize France24.

Najít záznamník letových parametrů FDR (Flight Data Recorder), který registruje výšku letu, rychlost či stav palubních přístrojů, je prioritou. Bude to ale složité, protože hledané zařízení nevysílá signál. Navíc místo dopadu vysoko v horách je velmi členité, v pátrání podle televize pomáhají horolezci. 

Krátce po neštěstí se už našla první ze dvou skříněk, a to zvukový záznamník, který nahrává rozhovory mezi piloty, konverzaci s leteckými dispečery i veškeré další zvuky v kabině. Podle záznamu se prý druhý pilot z neznámých důvodů zavřel v kabině a úmyslně navedl stroj k zemi. 

Zatímco vyšetřovatelé v Německu a dalších zemích odebírají vzorky DNA v obydlích obětí, francouzské týmy sbírají pozůstatky a určují jejich DNA ke konečné identifikaci mrtvých. Toto pátrání potrvá více dní, uvedl bez dalšího upřesnění podle France24 představitel stovky členů pátracích týmů, kterým opět pomáhají vrtulníky. 

Francouzský premiér Manuel Valls dnes ocenil „mimořádnou“ práci úřadů, četníků, hasičů, zdravotních služeb, dobrovolníků a dalších lidí zapojených do řešení následků katastrofy. Potvrdil, že vyšetřovatelé se předběžně kloní k názoru, že druhý pilot spáchal sebevraždu. „Z principu nelze vyloučit žádnou stopu. Musíme čekat na konec vyšetřování. Prokurátor poskytl ale včera dostatek informací k tomu, abychom si mysleli, že příčinou zřícení byl tento šílený, nepochopitelný a úděsný čin,“ řekl premiér. Vyzval také německou stranu, aby poskytla co nejvíce informací o druhém pilotovi. 

Newsletter