Trávíte hodně času na počítači? Projekt středoškolačky Kristýny vám může zachránit zrak

Kristina Belicová: zdroj: Soutěž & Podnikej

Čím dál tím více lidí trápí problémy se zrakem způsobené nesprávným používáním telefonů a počítačů. Nová aplikace Visionary by s tímto problémem mohla pomoci. Její autorkou je Kristina Belicová, která se svým projektem vyhrála soutěž pro středoškoláky Soutěž & Podnikej. Aplikace je navržená podle nejnovějších vědeckých poznatků sdružených do jediné platformy.

Můžete představit svůj projekt Visionary, se kterým jste se zúčastnila soutěže Soutěž & Podnikej?

Mým projektem je aplikace, která pomáhá uživatelům pečovat o zrak při používání telefonů nebo počítačů. Především se zabývá odstraňováním problémů s CVS (computer vision syndrome, pozn. redakce), který se projevuje především únavou, bolestmi hlavy, očí a rozmazaným viděním.

Aplikace pomáhá předcházet vzniku CVS pomocí sady nástrojů, jako je propojení s aplikacemi na dodržování pitného režimu, časovač pravidla 20-20-20, kdy má člověk každých 20 minut na 20 sekund zaostřit zrak na 20 stop (asi 6 metrů) vzdálený objekt, detektor vzdálenosti očí od obrazovky, inteligentní regulátory jasu podle cirkadiánního rytmu a doplňkové tipy pro zlepšení komfortu zraku mimo používání displejů.

Jak jste se o Soutěž & Podnikej dozvěděla? Co vás přimělo se zúčastnit?

O Soutěž & Podnikej jsem se dozvěděla náhodou z reklamy na Instagramu. Pak jsem se ptala kamarádů, kteří se účastnili rok přede mnou, a moc Soutěž doporučovali. Navíc mě podnikání vždycky zajímalo a soutěž zněla jako skvělá možnost, jak se dozvědět víc a k tomu si všechno zkusit v praxi.

Vytvářet tak složitý projekt a zároveň studovat muselo být náročné. Jak jste to zvládala? Máte nějaké rady pro studenty, kteří by se chtěli zúčastnit dalších ročníků?

Skloubit školu, soutěž a další aktivity nebylo jednoduché. Musím říct, že časově jsem to zvládala jedině na úkor spánku, takže můj průměrný čas spánku přes pracovní dny byl něco přes tři hodiny, a to jsem pak dospávala většinu víkendů.

Takový režim ale rozhodně nedoporučuji. Zvlášť poslední měsíce byly hodně náročné i zdravotně, čemuž by se dalo s větším množství spánku asi vyhnout. Proto bych určitě doporučila mít osm hodin spánku jako prioritu, protože pak jde přece jenom i práce na projektech rychleji a lépe. A navíc spánek je taky skvělá aktivita!

Jak teď pokračuje práce na projektu Visionary?

Přes konec školního roku se práce dost zpomalila, ale teď už zase běží programování na plné obrátky, a za použití množství různých tutoriálů na YouTube i jinde, kterým tímto děkuji! Doufám, že se první funkční verze povede dokončit co nejdříve.

V soutěži jste mimo jiné vyhrála i obchodní cestu do zahraničí. Kam se vydáte?

Nad tím jsem ještě, upřímně řečeno, nepřemýšlela. Momentálně se snažím aplikaci dokončit a uvidím, jaká bude situace se sponzory a partnery. Cestu naplánuji až podle toho.

Máte v budoucnu v plánu nějaké další projekty?

Určitě! Při práci na Visionary jsem se za velmi krátký čas naučila obrovské množství věcí. Ale další přímo biotechnologické projekty bych ráda spojila i s chemií, k čemuž bude potřeba i laboratoř. Proto do konce střední školy plánuji už jen menší projekty ve virtuálním světě.

To zní zajímavě. Pokud na to není ještě moc brzy, na co se můžeme těšit?

Určitě! Zatím ten nejbližší je „jen“ blog o biotechnologických startupech v Česku. Na nápad jsem přišla díky programu Yoda mentorship se svým mentorem. Hlavní myšlenkou je zpopularizovat startupy v Česku a to, jaké problémy řeší, protože se mi zdá, že pokud člověk zrovna nepracuje ve stejném oboru, nemá šanci se o nich dozvědět. A to je škoda, protože vytvářejí opravdu skvělé věci. Na ostatní je asi zatím ještě brzy, protože bych chtěla většinu energie zaměřit na tento a Visionary.

Newsletter