Trend českého průmyslu: Růst produkce, zakázek i zaměstnanosti

Únorová data českého průmyslu ukázala meziroční zvýšení o 2,7 %, po očištění o vliv počtu pracovních dní pak 6,7 %. Revize lednových dat na 9,6 % přinesla zlepšení, a to na 10,3 %. Trend sektoru, který pozorujeme v posledních měsících, tak i nadále pokračuje. Rostla produkce, zakázky i zaměstnanost.

„I přes menší počet pracovních dní průmysl nadále meziročně posiluje. Neprojevil se tak mírný pokles únorové důvěry podnikatelů v ekonomiku. Růst nových zakázek slibuje pokračující rostoucí trend i v nadcházejících měsících,“ okomentoval dnešní čísla ekonom finanční skupiny Roklen Michal Šoltés.

Ve zpomalení dynamiky průmyslové produkce hrál roli fakt, že únor 2017 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den a jeden kalendářní den méně, stejně tak zapůsobila i vyšší srovnávací základna z února 2016.

„Po dlouhé době rostla domácí poptávka po průmyslovém zboží rychleji než ta zahraniční,“ dodal Šoltés. „Jde tak o dobrý signál, že průmysl roste i v době slabšího růstu zahraniční poptávky. Je totiž pravděpodobné, že s opuštěním kurzového závazku a následným očekávaným posílení koruny, může zpomalit růst zahraniční poptávky po českém zboží.“

Celkově k meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispělo odvětví výroby motorových vozidel, přívěsů a návěsů (+7,5 %). Klesla naopak u výroby ostatních dopravních prostředků a zařízení (-15,4 %).

Co se týče nových zakázek, v únoru byl pozorován meziroční nárůst o 7,3 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 7,9 %, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 6,1 %. K meziročnímu růstu nových zakázek celkem přispělo nejvíce odvětví výroby motorových vozidel, přívěsů a návěsů (+6,3 %). Klesla naopak výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (-1 %).

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v únoru 2017 meziročně zvýšil o 1,9 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v únoru 2017 meziročně vzrostla o 4,5 % a činila 28 227 Kč.

Newsletter