Trend silného dolaru trvá, udává tempo koruně

Prodejní tlak z minulého týdne na EURUSD se koncem týdne a na začátku nového pozvolna vyčerpal a EUR dokázalo zastavit pád a najít podporu na úrovních EURUSD 1,058 – 1,06. Stádní pohyb na dolaru si tak pro tuto chvíli bere pauzu a můžeme očekávat konsolidaci na současných úrovních. Poslední dva obchodní dny se vytvořil nový, úzký kanál 1,058 – 1,062 a techničtí analytici budou proražení jakéhokoliv směru považovat za nový moment daným směrem.

Tento týden tak EURUSD bude hledat směr dalšího vývoje a sledovat zveřejnění makro čísel a obecný sentiment na trhu. Na trhu nadále panuje přesvědčení, že jakékoliv posílení eura bude krátkodobé a využito k nákupu dolaru, což může přilévat do volatility na trhu vzhledem k neočekávanému pohybu, který může potrápit krátkodobé spekulanty. Trend posílení dolaru nicméně trvá a při pondělním ranním obchodování EURUSD prorazil hladinu 1,058. Tento pohyb může být v týdnu akcelerován zprávami z Řecka, kde situace zůstává stále nejasná. 

Situace na české koruně se v posledních dnech uklidnila a pár EURCZK se stabilizoval na hladině 27,35. Náznak pohybu oběma směry od této hladiny byl poslední dny vyčerpán a tato situace trvá i při pondělním klidném obchodování. Riziko oslabení EURUSD v týdnu pod 1,05 bude dále  podkopávat snahu ČNB slovně oslabit kurz koruny a při takovém vývoji na eurodolaru se bude zvyšovat tlak na posílení koruny k úrovni 27, kde se pohyb opět vyčerpá a hlasy z ČNB zesílí. Koruna proti dolaru ztrácí půdu pod nohama ruku v ruce se slábnoucím EURUSD. Koruna se tak při ranním pondělním obchodování přiblížila k hladině 26 a riziko otestování březnového minima 26,11 je vysoké, tak jako dosažení nových minim.

Newsletter