Trennert: Hospodářská politika USA přispívá k větší nerovnosti

„Směs fiskální, měnové a regulatorní politiky, kterou vidíme ve Spojených státech, je pravděpodobným původcem kapitálových dislokací, které ve výsledku zhoršují vývoj americké ekonomiky.“ Tak popsal současnou hospodářskou situaci USA Jason Trennert, hlavní investiční stratég společnosti Strategas Research Partners.

Trennert je přesvědčen, že kombinace „snadných“ peněz dohromady s přísnou regulační politikou amerických bank odrazuje podniky od kapitálových investic a namísto toho napomáhá k vyšším cenám na akciových trzích.

 „Z mého pohledu na věc, vytváří současný politický trend mnohem více škody, než prospěchu. Jasně je to vidět na zvětšující se příjmové nerovnosti,“ vyjádřil své obavy stratég. Poukazuje přitom především na úroveň amerických sazeb, které se dlouhodobě nacházejí na technické nule a nutí tak investory zaměřovat se na mnohem rizikovější aktiva místo toho, aby vytvářeli reálné investice.

Ochota podstoupit větší riziko, například v podobě emise dluhopisů za účelem získání prostředků pro zpětný odkup vlastních akcií či pro koupi konkurenční společnosti, je v Trennertově očích mnohem větší hrozba, než pokud by volné finance chtěli firmy použít na rozšíření vlastní výroby.

„Kapitálové výdaje použité například k rozšíření vlastní výroby vyžadují mnohem větší sebedůvěru přijmout s tím spjaté ekonomické riziko. Na rozdíl od akcií totiž výnos přijde nejdřív za čtyři až pět let,“ vysvětluje stratég. „V dnešní době však většina firem dává přednost tomu, co dokáže zisky generovat okamžitě. Taková rozhodnutí jsou však dobrá pro akciový trh, ale ne pro reálnou ekonomiku.“

V tomto směru stratég poukazuje na oblast investic do veřejně neobchodovatelných společností jako hlavní zdroj neefektivní alokace kapitálu. Dle Trennertových infromací se v americké ekonomice nachází zhruba 5000 private equity firem, v jejichž správě je 3,2 bilionů dolarů. „Existuje spousta příležitostí, ze kterých se investoři snaží dostat co největší výnos. Tato oblast však neskončí nijak dobře. Pokud budeme svědky krachu, bude právě v případě veřejně neobchodovaných společností,“ varuje stratég.

Kdy se americký býk zastaví?

Býk v přestrojení za medvěda

Newsletter