Trest za manipulace devizového trhu: 3,3 miliardy dolarů

Regulační úřady v USA, Británii a Švýcarsku rozhodly, že pětice globálně operujících bank zaplatí pokutu v celkové výši 3,3 miliardy dolarů. Jedná se o výsledek rok trvajícího vyšetřování kauzy manipulace na devizovém trhu. Rozhodnutí se týká britských bank HSBC a Royal Bank of Scotland, švýcarské UBS a amerických JPMorgan a Citibank. Součástí dohody není britská Barclays, v jejímž případě vyšetřování dál pokračuje.

Nejvyšší pokuta připadla švýcarské UBS, která zaplatí zhruba 800 mil. USD, jimiž podělí britský finanční úřad FCA, americkou komisi pro obchodování s komoditami CFTC i švýcarský regulační úřad FINMA. Další v řadě je Citi s částkou 668 mil. USD, druhá americká banka JPMorgan zaplatí 662 mil. USD. RBS z kauzy odchází s pokutou 634 mil. USD a HSBC zaplatí 618 mil. USD.

Britský úřad FCA v této kauze udělil nejvyšší pokuty v historii, v celkové hodnotě 1,1 miliardy liber. Banky podle něj v období od ledna 2008 do října 2013 nevykonávaly adekvátní kontrolu nad svými obchody na devizovém trhu. Americká komise CFTC udělila pokuty celkem za 1,4 mld. USD a švýcarský FINMA pokutoval pouze UBS.

Úřady v Evropě i USA zahájily vyšetřování v loňském roce po obviněních, že obchodníci v největších bankách spolupracovali s protistranami a sdíleli informace o aktivitě klientů za účelem manipulace kurzů na devizovém trhu. 

Newsletter