Tresty za finanční krizi pokračují. S&P hrozí žaloba od SEC

Ratingové agentuře Standard & Poor‘s hrozí další žaloba, tentokrát ze strany americké Komise pro cenné papíry (SEC). Komise údajně zvažuje poslat agenturu k soudu kvůli ratingům šesti cenných papírů krytých komerčními hypotékami (CMBS) z roku 2011.

Desátky za předkrizové hříchy jsou bankám pomalu sečteny. Přidají se ratingové agentury?

Agentura již přitom čelí žalobě amerického ministerstva spravedlnosti kvůli neodpovídajícím ratingům jiné skupiny produktů navázaných na hypoteční úvěry. Ministerstvo spravedlnosti obvinilo agenturu z příliš optimistických hodnocení některých hypotečních cenných papírů s cílem získat co nejvyšší poplatky od institucí, které tyto cenné papíry vydávaly, a požaduje od agentury S&P částku 5 miliard dolarů. Nedávno se však objevila informace, že má agentura S&P, respektive její mateřská společnost McGraw-Hill Financial, zájem začít s ministerstvem spravedlnosti jednat o mimosoudním vyrovnání. Jednání jsou prý však v úplných začátcích.

Informace o zvažované žalobě ze strany Komise pro cenné papíry ještě nemusí nutně vyústit v samotnou žalobu. Mateřská společnost agentury má nyní možnost před komisí obhájit, že zmíněným hypotečním cenným papírům byl udělen rating podle konzistentní metodologie agentury a pochyby o jejich adekvátnosti či obvinění z pochybení agentury nejsou na místě.

Pokud by však k žalobě došlo, byl by to historicky první případ, kdy by SEC žalovala jednu z největších ratingových agentur. Snaha regulátorů a vládních institucí přenést část odpovědnosti za finanční krizi kromě bank i na ratingové agentury tak pokračuje, ratingové agentury se však zatím větším pokutám i přiznání pochybení úspěšně vyhýbají. Pokud by se u soudu podařilo dokázat, že při udělování ratingů jednotlivým produktům opravdu pochybily a jsou zodpovědné za část ztrát, které tak investorům vznikly, mohlo by to vnést nad současnou roli ratingů na trzích veliký otazník.

Newsletter