Trh fúzí a akvizic zažívá boom a má svého krále

Oblast fúzí a akvizic si během posledních měsíců prochází boomem. Na asijských trzích s tragickým dopadem. Během prvního pololetí tohoto roku se hodnota celosvětových fúzí a akvizic vyšplhala na svá osmiletá maxima, aby tak skončila jen lehce za rekordem z roku 2007. Z globálního pohledu se daří nejvíce Spojeným státům. Tam, dle informací společnosti Dealogic, byly za první půlrok uzavřeny obchody za více než jeden bilion dolarů. 

Lídrem v oblasti M&A je jasný, je jím americká investiční banka Goldman Sachs, a to jak v USA, tak i ve světě. Goldman provedla celkem 176 celosvětových  a 112 amerických obchodů. Na druhé příčce se pak umístila Morgan Stanley a JP Morgan.

Nejvíce obchodů udělala Goldman Sachs v oblasti technologií, kde během letošního prvního půlroku bylo dosaženo nejlepšího výsledku od první poloviny roku 2000. Hodnota transakcí se zastavila na 248,2 miliardách dolarů oproti 298,4 miliardách před 15 lety. Celkově se technologie umístily na třetím místě v rámci celého světa, v USA pak okupují druhou příčku. Prvenství v podobě objemu transakcí drží sektor zdravotnictví.

Zatímco ve finančních tabulkách se transakce objeví ihned po oznámení, rozdělení firem se započítává až po ukončení celého obchodu. Goldman Sachs momentálně pracuje na několika dealech, jejichž ukončení je plánováno až ve druhé půlce roku. Zahrnuje to rozdělení společnosti Hewlett-Packard a dále pak rozkmotření Alibaby a Yahoo, uvádí server CNN Money.

Pro letošní rok se u fúzí a akvizic očekává dosažení nového rekordu. Množí se však také názory, že by tato expanze mohla být nafukující se bublinou. To dementuje Jeffrey Kleintop, hlavní investiční stratég společnosti Schwab. Dle něj v letech 2006 a 2007 měly největší podíl v oblasti M&A finanční domy. Dnes je tomu však jinak: tahounem jsou především telekomunikace, energetika a spotřebitelské firmy. Stejně tak hraje dle něj ve prospěch trhu fakt, že firmy mají v držení velký objem hotovosti, kterou mohou využít nejen pro dané transakce, ale zároveň slouží jako bezpečnostní polštář.

Hodnota fúzí a akvizic v USA stoupla za pět měsíců na rekord

Newsletter