Trh je stále těžší, říká O2. Přes pokles zisku i tržeb nachází půdu pod nohama (+komentáře)

V telekomunikacích se podniká stále obtížněji, ke střetům s konkurencí a tím poklesu cen se přidává růst regulace v Evropské unii a stav české ekonomiky výsledkům nijak nepomáhá. Tak si posteskl operátor O2 na úvod oznámení, že mu tržby za letošní půlrok klesly skoro o 9 procent a provozní zisk dvouciferně. O2 spoléhá na hlad zákazníků po chytrých telefonech a po rychlém mobilním internetu stále a odkudkoli a tedy růst spotřeby dat. A také oblibu O2 televize. Akcie v úvodu obchodování na pražské burze reagovaly 0,7% poklesem, následně se ze ztrát vymanily a postupně se blíží až 2% zhodnocení. Včera před výsledky titul posílil o 1,7 %, dnes po výsledcích postupně někteří analytici stahují svá prodejní doporučení. (aktualizováno 12:02).

Pokles tržeb i zisku pokračuje, marže stabilizuje

První polovina roku přinesla tuzemské telekomunikační jedničce O2, která z rukou španělské Telefóniky nedávno zamířila pod kontrolu skupinou PPF, meziroční pokles tržeb o 8,9 procenta k 21,77 miliardy korun. Když se odečte dopad klesajících propojovacích poplatků, pokles je něco nad 6 procenty. Provozní zisk (v telekomunikacích OIBDA) spadl meziročně o 12 procent k 7,58 miliardy korun (pro podrobná čísla nahlédněte do galerie článku), v samotném druhém čtvrtletí meziročně o 8,5 procenta na 4,134 miliardy korun. OIBDA marže klesla při meziročním srovnání prvních pololetí na 34,8 % z 36,0 %, u porovnání druhých čtvrtletí zůstala stabilní na úrovni 37,6 procenta

Investice přesáhly 5,5 miliardy korun, z čehož 1,64 miliardy korun připadá na LTE aukci, ve které O2 dražilo frekvence od Českého telekomunikačního úřadu.

Pokud O2 na tržbách v tuzemsku meziročně ztratí zhruba 2,1 miliardy korun, růst příjmů na Slovensku vytrvale roste a 103 miliony eur dosahuje již v přepočtu zhruba 2,8 miliardy korun, více než osminy tuzemského čísla. O2 má na Slovensku už přes 1,6 milionu zákazníků (meziročně +12,6 %) při růstu provozního zisku o více jak 8 procent na 34 milionů eur.

Čistý hospodářský výsledek O2 klesl v první polovině roku 2014 proti první půlce roku 2013 na 1,776 miliardy korun z 2,393 miliardy korun, tedy meziročně o 25,8 procenta. V samotném druhém čtvrtletí roku 2014 znamená 1,218 miliardy korun zisku meziroční pokles o 9,5 procenta z 1,346 mld. Kč ve druhé čtvrtině roku předchozího.

„V souladu s našimi odhady ukázaly výsledky pokračování tlaku na pokles tržeb, hlavně v českém mobilním segmentu. Provozní ziskovost překonala očekávání analytiků, a to především díky poklesu odpisů dlouhodobého majetku. Provozní náklady navíc klesly o něco rychleji, než jsme odhadovali. Akcie by mohly na kvartální výsledky reagovat mírně pozitivně,“ uvedl analytik Komerční banky Josef Němý.

Zákazníky O2 dostala na neomezené tarify

O2 po letošním prvním půlroce říká, že všechny smluvní zákazníky se jí podařilo dostat na některé z neomezených tarifů FREE. Operátor meziročně ztratil zhruba 22 tisíc zákazníků, oplakávat to ale nemusí. Celkem 80 tisíc nových zákazníků (+2,5 %) totiž získal u paušálů, o zhruba 100 přišel (-5,3 %) u takzvaných předplacenek (Twist), odtud ale podstatná část zamířila právě k neomezeným tarifům a další část odešla k virtuálním operátorům, kde je O2 opět nejsilnějším partnerským hráčem.

Data, chytré telefony a televize

S neomezenými tarify roste také spotřeba služeb – jak hlasu, tak dat. Volání v síti O2 se zvedlo o téměř 12 procent na 5744 milionů provolaných minut. O2 ale do budoucna musí spoléhat na růst spotřeby právě datových služeb. Sedm z deseti nově prodaných telefonů jsou chytré, celkový podíl v síti O2 vzrostl na 38 procent.

Vedle ryze dat se O2 daří nové zákazníky zvykat na O2 televizi a přes ni opět na růst spotřeby mobilních dat. O2TV sleduje již 171 tisíc zákazníků a číslo dál roste, což se dařilo i v předchozích kvartálech při propadu klasického televizního trhu. Lákadlem na TV odkudkoli i právě hltání dat je nová služba O2TV Go, která nabídla přístup k 20 živým kanálům z mobilů či tabletů. Stáhlo si ji už přes 100 tisíc zákazníků. Pomohl i růst rychlého VDSL internetu, meziročně o více než čtvrtinu zákazníků.

Komentáře analytiků

„V souladu s našimi odhady pokračoval pokles tržeb, který byl nejhlubší v českém mobilním segmentu (za Q2 14 o 15,0 % y/y). U pevných linek klesly výnosy meziročně o 5 %. Firmě se podařilo zvýšit tempo poklesu provozních nákladů (za Q2 14 meziročně o 8,5 % oproti poklesu v předchozím kvartálu o 6,2 % y/y). K tomu hodně přispělo např. razantní snížení výdajů na marketing (meziročně o více než čtvrt miliardy korun neboli o 32 % y/y),“ komentují provozní úroveň O2 analytici Komerční banky.

Analytik Josef Němý poznamenal, že by KB na základě výsledků O2 mohla mírně zlepšit budoucí odhady zisků O2. „Pozitivně nás překvapilo tempo snižování nákladů a směrem dolů upravíme naše prognózy odpisů,“ uvedl. V tuto chvíli s ohledem na tržní vývoj akcií Komerční banka mění investiční doporučení na titulu na „držet“ z „prodat“ a ponechává cílovou cenu 273 Kč. Doporučení na „držet“ z dosavadního „prodat“ změnili také analytici Patrie.

„V krátkodobém horizontu je ovšem podle našeho názoru růstový potenciál akcií O2 poměrně omezený, protože na úrovni 290-295 Kč/kus bychom čekali silný převis nabídky. Vlastníci téměř poloviny současného množství volně obchodovatelných akcií totiž nedávno chtěli prodat své podíly PPF za 295,15 Kč/kus, ale kvůli „závažným formálním nedostatkům“ PPF tyto nabídky k prodeji nepřijala,“ připomněl Němý.

Dividenda

O2 již dříve na valné hromadě rozhodla o rozdělení zisku roku 2013 ve výši 5,743 miliardy korun formou dividendy ve výši 18 korun na akcii. Výplata připadá na 26. listopadu, rozhodný den na 27. října, což u pražské burzy znamená ex-date 23. října letošního roku.

Pod vedením PPF

O2 přešla z rukou španělské Telefóniky SA pod kontrolu finanční skupiny PPF. Ta na začátku roku získala 65,9% podíl v O2 na ceně 305,60 Kč a následně dala po souhlasu ČNB zbývajícím menším akcionářům O2 nabídku na převzetí jejich podílů za 295,15 koruny za akcii. Ta ale příliš úspěšná, když PPF získala pouze dalších 7,159 procenta podílu na základním kapitálu O2 a 7,284 procenta podílu na hlasovacích právech. To ji příliš nepřiblížilo získání plné kontroly nad firmou a snížilo pravděpodobnost rychlého stažení akcií O2 z pražské burzy. Telekomunikační titul je jedním z hlavních akciových titulů pražského trhu. Celého operátora nově vede Tomáš Budník, exšéf telekomunikační firmy U:fon a snah PPF o čtvrtého operátora. Celou finanční divizi firmy nově vede Tomáš Kouřil, který dříve spadal po finanční ředitele, dosazeného Telefónikou SA a byl ředitelem pro finance a vztahy s investory.

PPF získala jen dalších 7 % akcíí O2. Co na to analytici?

O2 vyplatí dividendu 18 korun na akcii. Splatná je v listopadu

PPF nabízí za akcie Telefóniky CR 295,15 Kč do konce června (+komentář)

Newsletter