Trh plný zombií

Podle dat agentury Bloomberg se trh s ropou propadl za posledních šest měsíců o 49 %. Všichni investoři si kladou otázku, kdy už konečně „černé zlato“ narazí na své dno, od kterého by se následně i odrazilo. Investiční banka Goldman Sachs proto vytvořila studii, ve které zkoumá, kolik plánovaných ropných projektů je schopno přežít dlouhodobou cenu na úrovni 70 dolarů za barel. Dle výsledků by více jak dvě třetiny všech plánů zůstaly pouze na papíře. Banka celou situaci přirovnala k trhu plnému zombií, kde nemrtvými jsou všechny v současnosti prodělečné projekty.

Pád cen ropy je revolucí a bude pokračovat

Goldman Sachs v rámci studie vybrala 400 největších ropných projektů, vyjma producentů využívajících metodu frakování. Výsledek analýzy pak ukázal, že v současnosti existují plánované investice o hodnotě 930 miliard dolarů, které by při ceně ropy Brent na 70 dolarech za barel byly ztrátové (jak ukazuje první graf v galerii k článku). Mezi takové patří například projekty hlubinných vrtů na Severním pólu či dehtové písky v Kanadě a Venezuele. Jejich krach by pak znamenal, že v roce 2025 by byla světová denní produkce ropy nižší o 7,5 milionu barelů, což odpovídá zhruba 8 % současné světové poptávky.

Výhledově se situace na trhu zřejmě jen tak nezlepší. Členové Organizace zemí vyvážejících ropu se minulý měsíc dohodli na tom, že zachovají objem své produkce beze změny na 30 milionech barelů denně. To, společně s dodávkou z amerických břidlicových nalezišť, pomohlo dostat cenu ropy pod 60 dolarů za barel, tedy nejnižší úroveň za posledních pět a půl let.

Šéf ExxonMobil: Ustojíme propad cen ropy až k 40 USD/barel

Vzhledem k tomu, že země OPEC nebudou mít podle dostupných informací problém ani s cenou na úrovni 40 dolarů za barel, dá se předpokládat, že množství produkce z břidlicových nalezišť v budoucnu poklesne. Kevin Book ze společnosti ClearView Energy Partners je přesvědčen, že „cenová válka by mohla trvat ještě 18 měsíců a může negativně postihnout především Ameriku.“ Na grafu č.2 je zobrazen odhadovaný vývoj obejmu produkce čtyř největších břidlicových společností v USA (Bakken, Eagle Ford, Permian, Niobara). Tmavá čerchovaná čára ukazuje produkci, jež by odpovídala situaci při ceně nad 60 dolary za barel. Světlá čára pak ukazuje 40% pokles produkce, pokud by ceny dlouhodobě zůstaly pod 60 dolary.

Takto představený výhled pracuje s otázkou financování jednotlivých projektů v období příštích deseti a více let. Prvopočáteční dopad nízkých cen však může být ještě razantnější. Příští rok má být rozhodnuto o 800 ropných a plynných projektech o hodnotě téměř 500 miliard dolarů. Lars Eirik Nicolaisen ze společnosti Rystad Energy v tomto případě počítá s tím, že „jakmile by průměrná cena roku 2015 byla na úrovni 70 dolarů, projekty za 150 miliard dolarů by se vůbec neuskutečnily.“ Potvrzuje to pak i analýza společnosti Sanford Bernstein. Dle té, by cena na 65 dolarech za barel během příštího roku odstartovala historicky největší propad ve financování nových ropných projektů.

Proč je nyní ropa tak levná? Může za to Rijád?

Newsletter