Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Trh práce láme rekordy. Terno pro ekonomiku? A co na to ČNB?

Český trh práce je ve skvělé kondici. Míra nezaměstnanosti za říjen posunula předchozí rekordní hodnotu 3,8 % na 3,6 %. Další zlepšení – rovněž na rekordní čísla – pak vykazuje i počet volných pracovních míst a počet uchazečů na jedno pracovní místo. Co na to ČNB? Možná bude muset jednat i přes vlažnou rétoriku z posledního jednání.

V říjnu celkový počet uchazečů o zaměstnání poklesl o 4,8 % na 271 173, počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 1,8 % na 209 866 a podíl nezaměstnaných osob poklesl na 3,6 %, stojí ve zprávě MPSV. Vzhledem k počtu volných pracovních míst pak na jedno místo spadá v průměru 1,3 uchazeče.

„Další data o poklesu míry nezaměstnanosti, která dokumentují těsné podmínky na trhu práce, zdůrazňují proinflační rizika v ekonomice a vyvolávají tlak na další utahování měnových podmínek,“ okomentoval dnešní data ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že posilování koruny nebude dostatečně silný kanál a ČNB přistoupí ke zvyšování úrokových sazeb dříve, než by se mohlo zdát z komunikace centrálních bankéřů,“ dodal.

„Současný vývoj trhu práce je nadále nad očekávání příznivý, což odráží celkově pozitivní vývoj tuzemské ekonomiky v posledních letech,“ řekl na adresu dat z MPSV hlavní ekonom ING Jakub Seidler. „Velmi přehřátý trh práce se naopak začíná stávat bariérou dalšího růstu ekonomiky, jelikož je pro firmy stále obtížnější nalézt vhodné pracovníky. Díky tomu očekáváme další tlak na růst mezd, jejich celoroční dynamika by se letos měla dostat k 7 %, v příštím roce by měla přesáhnout 8 %, částečně i díky schválenému růstu platů státních zaměstnanců a silnějšímu tlaku odborů,“ předvídá.

Seidler dále upozorňuje, že právě tento vývoj bude představovat proinflační impulz z titulu silnější spotřeby domácností, na který bude muset ČNB reagovat dalším zvyšováním sazeb, a to nad rámec očekávání v poslední prognóze. „Zda ČNB přistoupí k dalšímu zvýšení sazeb již na prosincovém jednání v letošním roce, bude podle našeho názoru velmi závislé na nadcházejících statistikách z reálné ekonomiky a vývoji kurzu koruny v následujícím měsíci a půl. Dnešní čísla z trhu práce však budou podporovat jestřáby v bankovní radě, kteří považují za žádoucí měnové podmínky dále zpřísňovat,“ je přesvědčen ekonom.

„I přes obecný trend nízké míry nezaměstnanosti, přetrvávají významné regionální rozdíly,“ zdůraznil navíc Šoltés. „V několika krajích, například v Praze, v Plzeňském kraji nebo v Pardubickém kraji, je podíl nezaměstnaných osob hluboko pod 3 procenty, zatímco v Moravskoslezském kraji a Ústeckém kraji se drží nad 5 procenty,“ uzavřel.

Data, která by v souladu s očekáváním, i přes vyhlídky kolem sazeb ČNB, nevyprovokovala kurz koruny k žádným výraznějším výkyvům. Aktuálně se domácí měna obchoduje na 25,55 za euro.

 

Newsletter