Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0750 za euro. Listopadová inflace byla oproti tržní predikci vyšší meziměsíčně i meziročně. Koruna zpevnila pod 24,35 za euro.

Trh se vzpamatovává a výnosy rostou

Klíčové body

  • Fed i ECB budou dál zvyšovat sazby.
  • Růst nominálních i reálných amerických výnosů podpořil dolar.
  • Koruna oslabila, nehledě na jestřábí výroky z ČNB.
Zdroj: Depositphotos

Dozvuky nervozity v americkém bankovním sektoru postupně odeznívají. Odliv depozit už souvisí spíše se zpřísněním měnové politiky, nikoliv s panikou. Navíc se přidala daňová sezóna. Trh se vzpamatovává a začíná se opět soustředit na makro prostředí. Zvýšení sazeb Fedu je jistota, a s ním i vyšší výnosy.

Dvouletý americký dluhopis se přehoupl přes 4,2 %, desetiletý pak krátce přes 3,6 %. Zvýšení sazeb Fedu o 25 bodů v květnu je zaceněno. Zkorigoval i výhled ve zbytku letoška, kdy jsme se ze snížení o více než 75 bodů dostali na 50. I přesto, že tato predikce stále neladí s výhledem Fedu, přispěla k posílení dolaru, jelikož rostly nejen nominální, ale i reálné výnosy měřené protiinflačními dluhopisy.

Takové prostředí se podepisuje i na koruně. Tam po dosažení nejsilnějších hodnot od roku 2008 dorazilo vybírání zisků. Slabší euro proti dolaru a vyšší americké sazby pak posunuly kurz až nad 23,45 za euro, nehledě na kupící se jestřábí komentáře z ČNB. Trh aktuálně spatřuje snížení sazeb až na horizontu šesti měsíců, což dle našeho názoru kopíruje nevyřčenou představu bankovní rady.

Dnes budeme sledovat dvě hlavní události, a to čísla z amerického trhu práce, a především zápis z posledního zasedání ECB. U něj očekáváme další potvrzení rozdílných názorů v rámci Rady guvernérů. Tam je část centrálních bankéřů pro zachování tempa navyšování sazeb o 50 bodů, zatímco druhá je pro snížení na čtvrt procentního bodu. Vrchol sazeb by přitom měl dosáhnout dle trhu 3,75 %.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0962 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,83 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0866 do 1,0998 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,43 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,39 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,39 až 23,55 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,32 do 21,61 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter