Trh si zvyká na silnější korunu. Parita na eurodolaru se přibližuje

Euro, jež během noci zaznamenalo nová 12letá minima na 1,0494 dolaru za euro, v posledních hodinách výrazně posiluje, aktuálně poblíž hranice 1,06 za euro. Zatímco 12letých minim bylo dosaženo přinejmenším s velkou podporou pondělního spuštění programu kvantitativního uvolňování, momentální posílení eura jde na vrub vybírání zisků dlouhých obchodníků na dolaru. Podle mnohých odborníků by nicméně růst eura vzhledem k probíhající divergenci mezi politikou centrálních bank neměl mít dlouhého trvání, a lze tedy očekávat, že se euro brzy vrátí do svého poklesového trendu. Podle investiční banky Deutsche Bank dosáhne euro vůči dolaru parity do konce letošního roku, a dál oslabí na úroveň 0,85 dolaru za euro do konce roku 2017. Paritu na eurodolaru očekává do konce roku také Bank of America/Merrill Lynch.

Vývoj měn v reálném čase sledujte na Roklen24

Česká koruna, tažena pokračujícím vývojem na EURUSD, včera vůči dolaru oslabila až na hranici 25,78 koruny za dolar, nejníže od roku 2004. Ačkoliv koruna během dnešního dne tak jako euro posiluje, aktuálně na hranici 25,74 koruny za dolar, vzhledem k pokračujícímu negativnímu výhledu pro euro lze očekávat, že bude koruna vůči dolaru v dlouhodobějším měřítku oslabovat.

Zeman: Příštím guvernérem ČNB jmenuji Jiřího Rusnoka

Vůči euru se koruna nadále drží svých silných hodnot poblíž úrovně 27,25 korun za euro. Pokračující zprávy, ať už ze strany prezidenta Miloše Zemana o plánu jmenování člena bankovní rady Jiřího Rusnoka guvernérem nebo ohledně včerejší silné poptávky v aukci vládních dluhopisů, která způsobí příliv peněz do CZK ze zahraničí, naznačuje, že trh si může začít zvykat na tuto silnou úroveň koruny. Pokud nedojde k překvapivé reakci České národní banky ve smyslu posunutí úrovně zakotvení vůči euru, koruna bude mít tendenci stabilizovat se na současné úrovni, popřípadě vůči euru posilovat a otestovat hranici 27 korun za euro. 

Newsletter