Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0750 za euro. Listopadová inflace byla oproti tržní predikci vyšší meziměsíčně i meziročně. Koruna zpevnila pod 24,35 za euro.

Trh zažívá expanzi krátkodobého obchodování

Klíčové body

  • Dnes poprvé se bude obchodovat s jednodenním derivátem indexu volatility Vix.
  • Akcie postrádají silnější impuls k jednosměrnému pohybu.
  • Koruna se usadila poblíž hranice 23,50 za euro.
Zdroj: Depositphotos

Ze všech zpráv zveřejněných v pátek bych jako nejdůležitější označil oznámení derivátové burzy CBOE o tom, že začíná zveřejňovat index volatility akciových opcí s nulovou dobou expirace (VIX1D). Jednodenní opce nejsou ničím odlišné od opcí s delší expirací a existují v nějaké formě na všech trzích. Jejich nevýhoda spočívá v tom, že rozpětí mezi nákupní a prodejní stranou cen tvůrců trhu je většinou tak velké, že odrazuje jak prodejce, tak nákupce od aktivnějšího používání. Objemy jsou proto mizivé a tvoří malou část celkového obratu na tom či onom opčním trhu.

Během covidové éry se však na amerických akciích a jejích futures stal malý zázrak. V přímém přenosu jsme zde mohli sledovat ekonomickou teorii přetavenou v reálný proces. Kombinace mimořádných cenových pohybů a nové skupiny hráčů (retail) zvýšila zájem o jednodenní opce. Tento zájem umožnil market-makerům snížit rozpětí kotací. Příznivější cena přilákala fond managery a jiné velké hráče, kteří začali trh velmi aktivně využívat k řízení rizika. Toto chování mělo za následek trvalé zvýšení poměrného obratu denních opcí a udržení nízkých cenových rozpětí mezi bidem a offerem. Vypsání futures kontraktu na index volatility těchto opcí ztvrdil status důležitosti 0DTE trhu, u kterého vidíme rostoucí podíl na zobchodovaných objemech opčních kontraktů s krátkodobou expirací.

Zdroj: “Retail Traders Love 0DTE Options... But Should They?” by Heiner Beckmeyer, Nicole Branger and Leander Gayda
Zdroj: “Retail Traders Love 0DTE Options… But Should They?” by Heiner Beckmeyer, Nicole Branger and Leander Gayda

Jednodenní opce a jejich vliv na trh akciových futures si zaslouží detailnější analýzu než pár řádků v pondělním reportu. Důležitost této zprávy pro finanční trhy spočívá v tom, že ohraničila určitou periodu na trhu s rizikovými aktivy. Akciový index S&P500 si našel stabilní úroveň mezi 4100 a 4200, kterou se bezvýsledně snaží prorazit na jednu nebo druhou stranu. Investoři i obchodníci vyčerpali svou invenci a jak se zdá, nepreferují ani jednu ze stran. Další impuls pro větší pohyb proto musí přijít z vnějšku. Pokud se žádná důležitá cenotvorná informace nedostaví, trhy s riziky mají tendenci posilovat. To je v současné situaci velmi pravděpodobná  možnost vývoje. Nemůžeme však vyloučit žádné negativní překvapení, jelikož ekonomická i politická tenze je ve světě velmi vysoká.

Našim nejexponovanějším domácím rizikovým aktivem je kurz koruny. Ten se po velmi dramatickém posílení usadil kolem úrovně 23,50 za euro a podobně jako americké akcie čeká na svůj externí podnět.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0977 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,80 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0913 do 1,1041 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,47 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,38 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,39 až 23,56 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,27 do 21,59 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter