Trhy dál děsí hrozba obchodní války Trumpa s Rudým drakem

Nejen na devizových trzích je cítit geopolitické napětí. Celý uplynulý týden se nesl ve znamení přestřelky mezi USA a Čínou. Vše začalo oznámením cel na dovoz amerických produktů do Číny v reakci na americká cla na dovoz hliníku oceli. Na to vzápětí odpověděly Spojené státy, které, jak dříve slíbily, představily detailní seznam cel uvalených na čínský dovoz v souvislosti s údajnou krádeží duševního vlastnictví. 

Euro v uplynulém týdnu oslabilo vůči většině hlavních měn. Zpevnilo ale vůči švýcarskému franku  a japonskému jenu. Rostoucí obchodní napětí, které minulý týden eskalovalo, může vyvolat volatilitu na globálních akciových trzích. Se společnou evropskou měnou to ale zatím příliš nezahýbalo, Evropská unie totiž zatím nebyla nepoškozena.

Dolar je v úvodu nového týdne zatím stabilní. Aktuálně se obchoduje na úrovni 1,2277 EURUSD. První den v týdnu by se měl kurz pohybovat v rozmezí 1,2193-1,2294 EURUSD.*

Americké ministerstvo práce v pátek uvedlo, že tamní ekonomika vytvořila v březnu nejméně pracovních míst za půl roku, a to 103 tisíc míst. V únoru to bylo 326 tisíc míst. Míra nezaměstnanosti zůstala na 17letém minimu 4,1 procenta, kde se drží už šest měsíců. Růst mezd signalizuje napětí na trhu práce. Cesta k dalšímu zvyšování úroků je tak volná. Již ve středu bude zveřejněn zápis z posledního jednání FOMC, který by měl ukázat další proces posledního rozhodování o sazbách. „Bude zajímavé sledovat argumenty pro a proti diskutovanému čtvrtému zvyšování úrokových sazeb i důvody celkem výrazné revize očekávané míry nezaměstnanosti,“ míní Monika Junicke z Komerční banky.

Ekonomický kalendář je dnes chudý. Ve Frankfurtu odpoledne vystoupí hlavní ekonom Evropské centrální banky Peter Praet. „Důvěra investorů v eurozóně v dubnu mírně poklesne, stále se ale drží vysoko kolem svého desetiletého maxima. Kurz eura proti dolaru bude mít dnes šanci ovlivnit také proslov viceguvernéra ECB Constancia v Bruselu,“ uvedla Junicke.

 

Korunu čeká zítra „ostrý test“. Český statistický úřad zveřejní březnovou inflaci. Index spotřebitelských cen by měl dle analytiků zpomalit růst na 1,7 procenta z únorových 1,8 procenta. V úterý pak bude také Úřad práce ČR informovat o vývoji nezaměstnanosti. Ta by se měla v březnu dál snížit na 3,5 procenta z únorových 3,7 procenta.

Dnes bude zveřejněna obchodní bilance, která by měla v únoru skončit s přebytkem 16 miliard korun. 

Koruna se aktuálně obchoduje na 25,37 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,32 až 25,36 EURCZK, ve dvojici s dolarem pak od 20,63 až 20,77 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Newsletter