Trhy jsou až moc optimistické. Na podzim přijde změna

Klíčové body

  • Index cen výrobců v USA poprvé za dva roky klesl.
  • Euro drží zisky a vůči dolaru se obchoduje nad 1,0300 EURUSD.
  • Koruna posílila k 24,30 EURCZK a je v oblasti nejsilnějších hodnot od začátku roku.
zdroj: Unsplash

Hlavní událostí včerejšího obchodování bylo zveřejnění amerického indexu cen výrobců. Ten poprvé od července 2020 meziměsíčně klesl. Trhy zůstaly po červencové inflaci zveřejněné ve středu na vlně dobré nálady. Euro se posouvalo výrazně nad 1,0300 EURUSD a koruna chvilkově posílila pod 24,30 za euro.

Domácí měna ve středu zaznamenala nejprudší posílení od 12. července, kdy na vlnách intervencí posilovala několik dní v řadě. Včera sice uzavřela v mírné ztrátě, v průběhu dopoledne ale rozšiřovala předchozí zisky posunem pod hranici 24,30 EURCZK. Ve zbytku dne se pohybovala do strany a uzavřela na 24,34 EURCZK. Aktuální posílení pravděpodobně nebude kompletně dílem ČNB a jejích devizových intervencí, nýbrž důsledkem silné risk-on nálady, když v posledních dnech prudce posilovala prakticky všechna riziková aktiva od akcií, procyklických měn, kryptoměn a dalších aktiv.

Jak dlouho koruna zůstane takto silná je těžkou otázkou. Na jednu stranu se ČNB vyjádřila ve prospěch pokračujících intervencí na obranu nadměrných výkyvů kurzu koruny, na druhou stranu v nové prognóze uvedla, že výhledově počítá s jejím oslabením. Aktuální nálada na trzích je vzhledem k černým scénářům ohledně energetické krize a blížící se zimy dle mého názoru až moc optimistická.

Například technologický index Nasdaq od svého červnového minima již posílil o více než 20 % a dostal se tak technicky zpět do býčího trendu. To se v aktuální situaci zdá býti až přitažené za vlasy. Sentiment je ale momentálně nakloněn jasně ve prospěch rizika a dokud nepřijde nějaký impulz, který by to měl změnit, dá se očekávat, že se riziková aktiva ještě chvíli budou těšit této „relief rally“. Pokud zůstaneme u akcií, americký benchmark S&P500 se dostal nad rezistenci tvořenou 100denním klouzavým průměrem a má namířeno k 200dennímu klouzavému průměru, který se momentálně nachází v oblasti mírně nad 4300 body.

Vraťme se zpět ke koruně. Nevylučujeme další krátkodobé zisky naší měny a možný posun ve směru letošních minim kurzu EURCZK. Ve zbytku léta by ČNB neměla mít problém s držením kurzu koruny na aktuálních úrovních. S přibývajícím časem zmenšující se objem devizových rezerv, nárůst globálních rizik, realizace černých scénářů v oblasti energetiky, eskalace sporů mezi Ruskem a Ukrajinou, případně Čínou a Tchaj-wanem, nebo další vlna Covidu mohou optimistickou náladu velmi rychle zvrátit.

Následný přesun zpět k dolaru bude nevyhnutelný a úprk zahraničních investorů z koruny spojený s případným spekulativním útokem na ČNB, které se budou krátit devizové rezervy, nelze vyloučit. Koruna tak může ve zbytku roku bez problému oslabit o vyšší jednotky procent. Že by to bylo na programu na horizontu jednoho či dvou měsíců není pravděpodobné, na podzim a v příštích kvartálech bychom tento scénář ale neměli podceňovat.

Co se týče aktuálního dění, index cen výrobců v USA poprvé za dva roky meziměsíčně klesl a to o 0,5 %. Trhy očekávaly zpomalení na 0,2 % po předchozím jednoprocentním růstu. Meziročně pak po pěti měsících PPI klesl pod hranici 10 %, když se očekával o 6 desetin procentního bodu vyšší výsledek. Euro po zveřejnění těchto dat rozšiřovalo zisky a posunulo se nad hranici 1,0350 EURUSD. Zisky nakonec neudrželo, dnes ráno se ale stále obchoduje nad 1,0300 EURUSD.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0338 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,18 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0274 do 1,0402 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,34 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,55 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,28 až 24,41 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,40 do 23,70 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter