Trhy milují centrální banky. Ať dělají, co dělají

Pokud byste se nyní zeptali několika fundovaných zástupců odborné veřejnosti, jak je možné, že jsou nyní americké akcie tak silně nadhodnocené, ne jednou byste jistě dostali odpověď: protože Fed, nízké úrokové sazby a kvantitativní uvolňování. Evropská aktiva pak mohou poděkovat zejména Evropské centrální bance (ECB), i když zde se především nafukuje dluhopisová bublina. Není tedy divu, že trhy centrální banky doslova milují.

Jak však ve svém článku na serveru Real Investment Advice podotýká Lance Roberts, šéf strategie portfolia z Clarity Financial, trhy milují centrální banky, ať dělají, co dělají. Nejen tedy když snižují sazby a nakupují aktiva, ale i tehdy, když osekávají bilanci. Tedy přesněji, když tvrdí, že osekávají bilanci.

Na následujícím grafu můžete vidět srovnání vývoje rozvahy Fedu a amerického akciového indexu S&P 500. Od momentu, kdy bylo spuštěno první kolo programu kvantitativního uvolňování, získal S&P 500 přes 1 500 bodů. Kromě zhruba 350 bodů index vše připsal během období, kdy probíhalo kvantitativní uvolňování. O značnou část zbylých 350 se pak postaralo Trumpovo vítězství v prezidentských volbách. 

O tom, jak (ne)funguje kvantitativní uvolňování

Již dlouho však zástupci Fedu hovoří o „utahování kohoutků“. K (velice pozvolnému) zvyšování sazeb, které však v současné době poněkud zamrzlo, by se měla přidat také redukce bilance. Ta měla být spuštěna nejprve na začátku roku, pak v září a pak v říjnu. Jak však uvádí Roberts, za jediný týden v říjnu dodal Fed na trh prostředky v objemu 13,5 miliardy dolarů. Není tedy žádným překvapením, že trhy zamířily zase o něco výše. Plánovanému osekávání bilance tak patrně příliš nevěří.

Podobné je to i v eurozóně. Evropská centrální banka minulý týden oznámila, že se chystá redukovat objem kvantitativního uvolňování z 60 na 30 miliard EUR. K tomu by mělo dojít v lednu příštího roku. To ovšem neznamená změnu směru, nýbrž lehké zvolnění tempa. Jak naznačuje červená linie na obrázku, rozvaha Evropské centrální banky se bude stále nafukovat, a to minimálně do září 2018, do kdy byl program QE zatím prodloužen (nehledě na následné reinvestice prostředků plynoucích z instrumentů před splatností). A to pro trhy aktiv značí stále dosti pohodlné prostředí k trhání nových rekordů.

ECB utáhne kohoutky QE, na trhu však zůstane déle

Newsletter