Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Trhy nevěří, že cena ropy dále poroste. Mýlí se?

Zdroj: Shutterstock

Obyvatelé například Kalifornie nebo Německa mají poměrně vyhraněnou představu o tom, jak by měli formovat podobu budoucího světového energetického trhu. Možná u toho zapomínají na to, že jejich ekonomiky jsou jen zlomkem globální ekonomiky a nereprezentují zdaleka její hlavní problémy. Kolik z nich procestovalo země, jako jsou Čína, Indie, Nigérie, Filipíny, Mexiko, Indonésie, Turecko či Egypt, a zamyslelo se nad jejich ekonomikami? Těžiště nejen globálního růstu, ale také spotřeby energie leží právě v těchto a podobných zemích.

Je tak zcela nepochybné, že rychle rostoucí poptávka po ropě a ropných produktech z těchto částí světa na dlouhou dobu znamená, že celková globální poptávka po ropě dál poroste na nová historická maxima. Je také dosti pravděpodobné, že nabídka bude mít značné problémy držet s poptávkou krok. Problémy na nabídkové straně by byly v každém případě, když se k nim ale přidá evidentní snaha brzdit za každou cenu jakékoliv investice to rozvoje těžby ropy (viz nedávné děni ve firmách jako je Exxon, soudní rozhodnutí holandského soudu ohledně snižování emisí ve firmě Shell, tlačení bank do toho, aby nefinancovaly žádné projekty týkající se fosilních paliv nebo vážná úvaha IEA o tom, že by už nikdy neměl být povolen žádný nový rozvoj těžby ropy), potom je nejpravděpodobnějším výsledkem výrazný růst její ceny jako jediný mechanismus, který dokáže nabídku a poptávku srovnat.

Ano, možná právě to je cílem ekologických aktivistů. Vyhnat cenu ropy tak vysoko, aby se jí spotřebovalo méně. Že je to naprosto asociální vůči převážné většině obyvatel světa, kteří díky své relativní chudobě budou mít problémy, jak se vyrovnat s prudce rostoucími náklady na ty nejzákladnější životní potřeby, jim asi nevadí. Koneckonců Kalifornie ani Německa se to týkat nebude.

Můžeme si to tom myslet cokoliv, ale jak často opakuji, cílem investora není argumentovat o tom, co by se mělo dělat, ale sledovat, co se děje a podle toho se zařídit.

Když se opřu o výše uvedenou úvahu a porovnám ji s cenami ropy, potom vidím, že trhy se nedomnívají, že její cena dále poroste. Spotová cena ropy je těsně pod 70 dolary. Křivka futures kontraktů je v krásné pravidelné backwardaci. To znamená, že čím dále jdeme s termínem splatnosti, tím nižší je cena kontraktu. Kontrakt, který maturuje v prosinci 2024 má například cenu 55 dolarů. To je dost neobvyklé, mnohem častěji má futures křivka podobu contanga.

V zásadě jsou možná dvě vysvětlení. Buď nebude mít nabídková strana i přes snahu maximálně ji omezovat žádné problémy uspokojit dále rostoucí poptávku, já se ve svých úvahách mýlím, cena ropy na dnešních 70 dolarech je jen přechodný jev a v příštích letech výrazně klesne (i navzdory vyšší inflaci, kterou máme a ještě asi i budeme mít). Anebo se plete trh a delší futures kontrakty na ropu představují velmi zajímavou investiční příležitost.

Investujte opatrně!

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter