Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Trhy propadají kvůli Číně. Ropa brzy pod 30 dolary?

AKTUALIZOVÁNO: Cena ropy Brent během deseti dnů propadne pod 30 dolarů za barel. Takovou předpověď vydali stratégové investičního domu Nomura v reakci na další pád trhů v Číně a napětí v arabském světě. Čínské akcie dnes ukončily obchodování po méně než půlhodině odpisem 7,2 procenta hodnoty, letošní bilance dní -12 procent. Německý index DAX navazuje propadem o více jak 3 % a v blízkosti 3 % ztrácejí také francouzské a britské akcie. V červeném o 2,5 až 3 procenta obchodují také futures na americké obchodování, ukazující na jeho zahájení.

Futures na ropu Brent v asijském obchodování propadly o více než pět procent a dostaly se až na úroveň 32,16 dolaru za barel, což jsou nejnižší úrovně od dubna roku 2004. O více než pět procent zlevňuje také americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI). Dostává se tak nejníže od prosince roku 2003. Za poklesem severomořského kontraktu je silněji Čína a napětí mezi Saúdskou Arábií a Íránem, u WTI je hlasitější vliv zásob ropných produktů ve Spojených státech. Faktory se ale na ropném trhu samozřejmě provazují.

 

Brutální vstup čínských akciových trhů do roku 2016 pokračuje. Obchodování skončilo po 29 minutách a propadu o 7,2 procenta. Proč?

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 6. leden 2016

 

Vedle Nomury také stratégové UBS očekávají, že nadbytek ropy na trhu dále stlačí její cenu. „Komoditní trhy vždy hledí dopředu a v tuto chvíli odrážejí obavu, že další cílené oslabení jüanu je potvrzením budoucí slabosti čínské ekonomiky,“ uvedl pro Bloomberg stratég Nomury Gordon Kwan.

Čínská měnová autorita dnes posadila fixing čínské měny jüanu o 0,51 procent níže na 6,5646 vůči americkému dolaru. To je nejníže od března roku 2011. Energetické společnosti vedou sestup asijského indexu MSCI Asia-Pacific. Největší ropná společnost Číny. PetroChina, propadla na burze o bezmála 6 procent.

 

„Faktor čínské ekonomiky je zřejmý, nevysvětluje ale vše. Trh je přezásoben a pokud tvorba zásob bude pokračovat, účastníci trhu ztratí trpělivost a dalším krokem bude pokles pod 30 dolarů za barel,“ uvedl stratég UBS Dominic Schnider.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby benzinu v USA minulý týden stouply o 10,6 milionu barelů. To představuje nejvýraznější nárůst od roku 1993. Světové ceny ropy kvůli převisu nabídky nad poptávku již od června 2014 klesly zhruba o 70 procent. 

Newsletter