Trhy prudce rostou. Dohodu s Řeky mají za hotovou věc

Konec měsíce trvající nejistoty kolem pomoc Řecku. Tak finanční trhy vnímají na dnešek plánovanou schůzku zástupců eurozóny s Řeky a následný Summit EU, který by měl nejméně otevřít cestu dohodě mezi mezinárodními věřiteli a Řeckem.

Německé akcie rostou o prudká více než 3 procenta a jejich hlavní index DAX nad 11 tisíc bodů, akcie v Praze posilují o 1,2 procenta či ve Varšavě o 1,7 procenta. Americké akciové trhy by mohly otevírat růstem v blízkosti až jednoho procenta. Výnos na 10letém řeckém dluhopisy klesl o citelných 1,5 procenta do blízkosti 11,2 procenta a pohled na rizika pro evropské banky, vyjádřený CDS kontrakty na pojištění proti nesplácení jejich dluhu, se klidní nejmohutněji od července roku 2013.  

K důvěře v dohodu s Řeky přispěla i zpráva, podle které dnes Evropská centrální banka opětovně navýšila objem nouzové likvidity pro řecké banky v rámci ELA linky. Řecké akcie zejména na této zprávě rostou o více jak 7 procent, protože je výše vedou právě řecké banky.

ECB zvýšila strop nouzové pomoci řeckým bankám. Potřetí za šest dní

JPMorgan pak ve své analýze uvedla, že ani odchod Řecka z eurozóny nevykolejí světové finanční trhy jako celek. Euro dnes obchoduje jen s drobnou ztrátou slabší vůči americkému dolaru nad hladinou 1,1350 EURUSD při ranním minimu 1,1312 EURUSD. BNP Paribas naopak varovala, že dokud není skutečná dohoda na stole, optimismus se může rychle obrátit a na trhu vystřídat panika aktuální pozitivní naladění.

Řecko předložilo nový návrh mezinárodním věřitelům, kterým chce dosáhnout dohody o řešení řecké dluhové krize. Za pokrok jej označil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, avšak s upozorněním, že konečná dohoda to rozhodně ještě není.

Řecký tisk napsal, že Atény jsou krom jiných opatření připraveny zvýšit DPH u potravin a v oblasti turistiky, radikálně omezit předčasné důchody nebo zavést zvláštní daň pro bohaté Řeky. Tato opatření mají řecké státní kase během jeden a půl roku přinést pět miliard eur.

„Juncker, Lagardeová a Evropská centrální banka obdrželi nový řecký návrh. Dobrý základ pro pokrok při eurosummitu,“ napsal anglicky na Twitteru šéf Junckerova kabinetu Martin Selmayr. V němčině, která je jeho rodným jazykem, pak dodal, že jde o „eine Zangengeburt“, v doslovném překladu porod s pomocí kleští, tedy přeneseně o výsledek tvrdé práce a úsilí. Žádné další detaily neuvedl.

Nový návrh předložil v neděli řecký premiér Alexis Tsipras, který celý víkend jednal se zástupci své strany a ministry svého kabinetu. Atény se snaží domluvit s mezinárodními věřiteli na podmínkách, za kterých by dostaly zbývající peníze z dohodnutého úvěru. Jednání váznou mimo jiné na neochotě Řeků uskutečnit reformu penzijního systému požadovanou věřiteli.

Řecký tisk ale dnes napsal, že vláda se nakonec požadavkům z části podvolila. „Atény couvly od své nepřekročitelné hranice,“ uvedl v titulku deník Ta Nea, podle nějž nyní kabinet bude souhlasit s „koncem předčasných důchodů“.

List Capital na svých internetových stránkách uvedl, že Atény jsou mimo jiné ochotné zvýšit DPH u základních potravin ze 13 na 23 procent, stejně by měla vzrůst daň v restauracích a z 6,5 na 13 procent se má zvýšit DPH v hotelnictví. Vláda také chce ponechat v platnosti kontroverzní daň z nemovitosti či zvýšit důchodové odvody. Právě zvýšení odvodů by podle konzervativního listu Eleftheros Typos mělo zabránit dalšímu výraznějšímu snižování důchodů.

Se zvláštní daní by podle návrhu museli počítat lidé s příjmy nad 30.000 eur ročně a firmy, které loni vykázaly zisk nad 500.000 eur. Tato dodatečná daň by mohla dosáhnout až sedmi procent.

„Tohle je nyní poprvé rozumný návrh, o němž je možné vést produktivní a informovanou debatu,“ uvítal krok Řeků nejmenovaný představitel eurozóny citovaný dnes agenturou Reuters. „Nedokážu předvídat, zda to povede dnes večer k dohodě, ale jde co se týče formy a obsahu o to, nač jsme čekali,“ dodal.

O dalším osudu jihoevropské země může definitivně rozhodnout právě už dnešní mimořádný summit politických špiček eurozóny. Politici před ním vyjadřují opatrný optimismus a i když upozorňují, že konečná dohoda se očekávat nedá, změna tónu je patrná. „Bude tady posun vpřed,“ řekl německé rozhlasové stanici Deutschlandfunk lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn. O pokroku hovořil i francouzský ministr financí Michel Sapin, podle nějž obě strany směřují k dohodě.

Babiš: Řecko by mělo konečně zbankrotovat

Řecko předložilo nový návrh, krácení důchodů se prý asi nevyhne

Newsletter